10 arsye pse çokollata mund t’ju ndihmojë të humbni peshë

Në një proces dobësimi, shumë njerëz vendosin të heqin sheqerin nga dieta e tyre. Megjithatë, dëshirat e papërmbajtshme për çokollatë mund të shprehen pas disa javësh kufizimesh dietike dhe të shkaktojnë zhgënjim. Megjithatë, megjithëse mund t’ju habisë, çokollata mund t’ju ndihmojë të humbni peshë dhe të arrini figurën që dëshironi. Si? ‘Ose’ Çfarë? Duke zgjedhur çokollatën e zezë, të pasur me kakao dhe duke i dhënë vetes këtë kënaqësi me masë. Në fakt, sa më shumë të shtypni dëshirat tuaja për të humbur peshë, aq më shumë ka të ngjarë të shtoni peshë. Në këtë artikull, zbuloni 10 arsye pse çokollata mund të jetë një aleat i vërtetë për dobësim.

Për të shijuar përfitimet shëndetësore të kakaos, zgjidhni çokollatën e zezë të bërë me të paktën 65% kakao. Sa më shumë kakao të ketë çokollatë, aq më e pasur me lëndë ushqyese është ajo. Kur zgjidhni çokollatën tuaj në supermarket, duhet të keni kujdes që të merrni atë që është sa më pak e përpunuar. Përveç kësaj, ju mund të përgatisni tortën tuaj me çokollatë pa sheqer për t’ju bërë të lumtur pa u ndjerë në faj. Çokollatat me qumësht me ngjyrë të hapur janë të larta në sheqerna dhe kalori dhe të ulëta në kakao. Në këtë kuptim, është më mirë t’i shmangni ato për të monitoruar vazhdimisht peshën tuaj. 

çokollatë e zezë 1024x576 1
Çokollatë e zezë – Burimi: EverydayHealth

Nëse ende nuk jeni të bindur, shikoni 10 arsyet kryesore për të ngrënë çokollatë të zezë për humbje peshe:

1. Frenon dëshirën për të ngrënë ushqime të ëmbla, të kripura dhe të yndyrshme 

Dëshira për ushqim mund të jetë për shkak të një nevoje fiziologjike ose psikologjike, ose të dyja në të njëjtën kohë. Sipas Laurence Haurat , psikolog dhe nutricionist, dëshirat mund të zbulojnë mungesë të ushqyesve ose mikronutrientëve. Kështu, personi mund të ndjejë një dëshirë shumë të fortë për një ushqim të caktuar. Ndonjëherë mungesa e magnezit mund t’ju bëjë të dëshironi sheqer. Megjithatë, disa katrorë çokollatë të zezë mund të jenë të mjaftueshme për të mbushur këtë boshllëk.

2. Rregullon oreksin 

Çokollata e zezë që përmban 70% kakao ka një shije të hidhur që e dallon atë nga çokollata me qumësht. Sipas një studimi shkencor , çokollata e zezë mund të zvogëlojë dëshirat sepse i lejon trurit të perceptojë më shpejt sinjalin e ngopjes . Përmban proteina, hekur, magnez, fosfor, zink, bakër dhe vitamina B1, B2, B6, B9 dhe B12, ky frenues i oreksit është një ushqim shumë ushqyes i cili, pasi të konsumohet, lejon të rregullojë më mirë marrjen e ushqimit gjatë ditës.

3. Zbut inflamacionin 

Çokollata e zezë është e pasur me flavonoide, siç tregon dietologia Hélène Baribeau . Flavonoidet janë substanca antioksidante që kanë shumë virtyte duke përfshirë parandalimin e hipertensionit, diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Përveç kësaj, një studim tregon se flavonoidet e pranishme në kakao kanë veti anti-inflamatore dhe ndihmojnë në parandalimin e patologjive të ndryshme kronike që shkaktojnë inflamacion në trup.  

4. Nxit ushtrimet fizike

Çokollata ka veti anti-inflamatore dhe është një nga ushqimet me nivelet më të larta të magnezit . Falë këtyre dy avantazheve, mund të shërbejë si mburojë kundër dhimbjes apo lodhjes. Për të humbur peshë në mënyrë të qëndrueshme, duhet të kombinoni një dietë të ekuilibruar dhe aktivitet të rregullt fizik. Duke ngrënë dy deri në tre katrorë çokollatë të zezë çdo ditë, ju mund të rifitoni energjinë për të ushtruar dhe të zvogëloni lodhjen e ndjerë pas stërvitjes. 

5. Përmirëson metabolizmin

Dashamirët e çokollatës së zezë mund të gëzohen: ky ushqim ka shumë përfitime për trupin dhe metabolizmin. Sipas një studimi të publikuar në Journal of Proteome Research, marrja e çokollatës së zezë stimulon metabolizmin e njeriut. Yndyrnat e pangopura që gjenden në çokollatën e zezë ndihmojnë në rritjen e metabolizmit bazë , dhe për këtë arsye ndihmojnë trupin të djegë më shumë kalori në pushim. Në këtë kuptim, konsumimi i çokollatës së zezë mund të ndihmojë një person të heqë disa kilogramë më tepër, veçanërisht nëse zgjedh një dietë të shëndetshme dhe diete paralelisht, dhe nëse ushtrohet për të humbur peshë në mënyrë efektive dhe për të tonifikuar figurën e tij. 

Tabletë me çokollatë 1024x536 1
Çokollatë – Burimi: Capitalfm

6.Lufton rritjen e sheqerit në gjak 

Një person me diabet mund të konsumojë dy katrorë çokollatë të zezë me 70% kakao , për sa kohë që ai mban një dietë të pasur me fibra dhe proteina, kujton Hélène Baribeau. Madje, një studim shkencor sugjeron se efektet antioksiduese të çokollatës së zezë mund të përmirësojnë rezistencën ndaj insulinës dhe të luftojnë rrezikun e diabetit. 

7. Redukton stresin

Stresi mund të ketë efekte të dëmshme në trup. Përveç kësaj, ne e dimë se disa njerëz priren të hanë tepër kur janë të stresuar. Ushqimi i detyruar, konsumimi i pijeve të gazuara, niseshteja, ushqimet e pasura me sheqerna dhe yndyrna mund të rrisin masën trupore dhe të shkaktojnë mbipeshë në afat të gjatë. Shpesh, këto zakone të të ngrënit janë të lidhura me emocionet dhe çojnë në shtim tinëzar në peshë. Pra, për të humbur peshë në mënyrë të shëndetshme, duhet të ndërgjegjësoheni për efektet e dëmshme të të ngrënit emocional dhe të mësoni të menaxhoni stresin tuaj. Për ta bërë këtë, mund të hani dy deri në tre katrorë çokollatë të zezë në ditë. Në të vërtetë, falë magnezit që përmban, çokollata e pasur me kakao mund të ndihmojë në luftën kundër stresit dhe ankthit, sipas kësaj.rishikimi i botuar në Nutrients.

8. Lufton kundër depresionit

Çokollata e zezë mund të jetë e dobishme kundër depresionit, sipas një studimi të kryer nga studiuesit britanikë. Sipas vëzhgimeve të tyre, çokollata e zezë ndihmon në rregullimin e humorit dhe përfitimin nga një ndjenjë qetësie. Për më tepër, individët që hanë çokollatë të zezë thuhet se kanë 70% më pak gjasa të vuajnë nga depresioni, megjithëse këto shifra duhet të hulumtohen më tej. 

kakao 3 1024x682 1
Kakao dhe çokollatë e zezë – Burimi: Selecthealth

9.   Ofron yndyrna të mira 

Shpesh thuhet se duhen shmangur produktet e pasura me yndyrë dhe se këto mund të shkaktojnë patologji të ndryshme. Megjithatë, duhet të pranojmë se jo të gjitha yndyrnat krijohen të barabarta. Çokollata e zezë përmban acid stearik , një acid yndyror që nuk duket se rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, ndryshe nga yndyrnat e tjera. Përveç kësaj, dietologu saktëson se ky acid mund të ketë edhe efekte të dobishme në trigliceridet e gjakut. 

10. Inkurajon kujdesin për veten 

Zakonisht besohet se çokollata e zezë ju ndihmon të ndiheni më mirë. E pasur me polifenole, çokollata e zezë dhe kakaoja që përmban në veçanti reduktojnë stresin dhe luftojnë kundër emocioneve negative. Përveç kësaj, çokollata e zezë përmban feniletilaminë, një molekulë që ndihmon në luftimin e depresionit dhe quhet “ushqim kënaqësie”, duke nxitur sekretimin e endorfinës. Megjithatë, kur ndihemi më mirë, natyrisht ne marrim më shumë kohë për t’u kujdesur për veten. 

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *