10 truket e fshehta të gatimit që dinë vetëm kuzhinierët më të mirë

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Në këtë artikull ne do t’ju tregojmë 10 truket e gatimit që do ta bëjnë jetën tuaj më të lehtë duke ju ndihmuar të kurseni kohë dhe para kur vjen puna te gatimi.

Truket e gatimit që duhet të dini për ta bërë jetën tuaj më të lehtë

1. Mbajeni verën të ftohtë

Thjesht shtoni disa rrush të ngrirë në gotën tuaj të verës para se ta pini.

2. Nxirrni më shumë lëng nga limonët

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të gjeni një sipërfaqe të sheshtë dhe të rrokullisni limonin disa herë me pëllëmbën e dorës duke ushtruar presion, i cili do të ndihmojë në thyerjen e membranave të brendshme të limonit duke ju lejuar të nxirrni më shumë lëng.

3. Qëroni xhenxhefilin në një sekondë

Thjesht hiqeni xhenxhefilin me skajin e një lugë, duke ushtruar presion për të hequr lehtë lëkurën.

4. Gatuajini vezët në furrë

Isshtë shumë e thjeshtë, pasi ju duhet vetëm të piqni vezët që dëshironi në 160 ° C për një maksimum prej 15 minutash.

5. Përmirëson shijen e peshkut dhe parandalon ngjitjen e tij

Thjesht vendosni feta limoni në skarë dhe vendosni peshkun e pjekur në to.

6. Parandaloni derdhjen e ujit kur vlon

Vendosni një lugë druri mbi tenxhere dhe do të habiteni se si nuk derdhet asnjë pikë.

7. Parandalon ngurtësimin e akullores

Vendoseni akulloren në një qese hermetike dhe do të shihni se mbetet e lëmuar dhe kremoze.

8. Mësoni si të dalloni nëse vezët janë të freskëta

Vendosni vezët në gota qelqi me ujë për t’u siguruar nëse mund të konsumohen, kështu që nëse fundosen do të thotë se janë të freskëta, nëse ngrihen pak do të thotë se janë akoma të mira dhe nëse notojnë do të thotë që nuk janë të freskëta.

9. Bëni kube akulli kristalor

Mjafton të vloni ujin para se ta ngrini për t’i bërë kubet e akullit të duken të kristaltë.

10. Qëroni hudhrat lehtë dhe shpejt

Vendosni hudhrat në mikrovalë për 15 sekonda. Pastaj, vendosini ato në një enë me kapak dhe shkundni fuqishëm për disa sekonda.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *