Banania ju shëndosh apo humb peshë? A mund ta hani kur jeni në dietë?

Ka shumë keqkuptime për bananet. Nëse disa e akuzojnë se është e pasur me sheqerna, kalori dhe e vështirë për t’u tretur, të tjerë përkundrazi mbrojnë dietën me banane për humbje peshe. A ndihmon banania për të humbur peshë apo ju shton peshë? Jemi përpjekur të ndajmë të vërtetën nga e rreme.

Fruti i bananes vlerësohet veçanërisht për shijen e saj, strukturën e saj, por edhe për të gjithë lëndët ushqyese që sjell në trup. Të pasura me vitaminë B6, kalium, selen dhe magnez, bananet janë ideale për të rritur energjinë tonë të përditshme. Megjithatë, ushqimi i preferuar i sportistëve shpesh veçohet. Në fjalë ? Pasuria e tij me karbohidrate dhe marrja e lartë e kalorive. Mit apo realitet? Ysabelle Levasseur, dietologe dhe dietologe, i përgjigjet kësaj pyetjeje. 

banane
Banane – Times Now News

A nxit banania shtimin në peshë? 

Për ekspertin e të ushqyerit, mendimi i gabuar se bananet ju shëndoshin është krejtësisht i rremë. Ajo shpjegon se si pjesë e një diete të shëndetshme dhe të larmishme, bananet nuk fitojnë më shumë peshë se çdo frut tjetër. Sipas Ysabelle Levasseur, moderimi është fjala kyçe. Ajo shton se bananet përmbajnë 90 kalori për 100 gramë. Prandaj, ky frut është më kalorik se një grejpfrut, por më pak se një avokado për shembull. Nëse këto fruta janë të ëmbla, mjafton t’i konsumoni me moderim për të nxitur rënien në peshë. Ajo saktëson se privimi nga ajo do të ishte i dëmshëm për shëndetin pasi banania ofron lëndë ushqyese thelbësore për funksionimin e duhur të trupit . 

Bananet rrisin ndjenjën e ngopjes 

Të pasura me fibra, bananet luftojnë kundër ndjenjës së urisë e cila ju lejon të hani më pak. Nëse porcionet prej 150 g banane japin rreth 110 kalori, këto të fundit janë kryesisht në formën e karbohidrateve, shpjegon specialistja. Metabolizmi i asimilon ato më shpejt dhe i shndërron menjëherë në energji. Megjithatë, Ysabelle Levasseur tregon se është e rëndësishme t’i përmbahemi një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Të hash vetëm një banane për mëngjes nuk mjafton për të siguruar të gjitha lëndët ushqyese që i nevojiten trupit. Dhe për arsye të mirë, ai nuk përmban as proteina dhe as lipide, “thelbësore për funksionimin e duhur të trupit”, specifikon ajo. Përveç kësaj, ky frut ka një indeks të lartë glicemik. E konsumuar vetëm, mund të ketë efekt të kundërt dhe të çojë në dëshira për ushqim. 

hani banane
Hani banane – hani këtë

Sa banane duhet të hani në ditë? 

Disa njerëz pretendojnë se ngrënia e tepërt e bananeve është e keqe për shëndetin tuaj. Kësaj deklarate, Ysabelle Levasseur i përgjigjet se është e vërtetë dhe e rreme. Dhe për arsye të mirë, ekspertja dietetike shpjegon se një banane e mesme është shumë e pasur me kalium. Megjithatë, konsumimi i këtij minerali nuk rekomandohet në disa patologji, veçanërisht në dështimin e veshkave. Nëse nuk vuani nga ndonjë sëmundje që kërkon një dietë me pak kalium, Ysabelle Levasseur rekomandon të hani një banane në ditë në çdo kohë të ditës . 

Bananet lehtësojnë tranzitin 

Falë përmbajtjes së fibrave, bananet nxisin tretjen dhe lehtësojnë kalimin e zorrëve. Ysabelle Levasseur pohon se kjo është për shkak të pasurisë së saj me celulozë, një fibër diete që përmirëson sistemin e tretjes. Bonus: ky përbërës kryesor i bimëve është gjithashtu një shtypës natyral i oreksit dhe për këtë arsye ndihmon në humbjen e peshës. 

Si të humbni peshë në mënyrë të shëndetshme dhe të qëndrueshme? 

Do ta kuptoni, ideja se bananet janë një ushqim që nxit kilogramët e tepërt është e gabuar. Prandaj mund ta konsumoni si pjesë të një diete dobësimi, me kusht që ta bëni me moderim. Për t’u kujdesur për shëndetin tuaj, humbja e disa kilogramëve të tepërt mund të jetë thelbësore. Një dietë e ekuilibruar dhe praktika e aktivitetit të rregullt fizik janë çelësi për të humbur peshë në mënyrë efektive dhe të qëndrueshme. Së fundi, hidratimi i mjaftueshëm është gjithashtu thelbësor për humbjen e peshës .

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *