Harrojini farmacitë, sytë tek hithra për këto 20 sëmundje

Ajo që duhet të dimë është se në luftën kundër alergjive, të gjitha ilaçet shoqërohen me efekte të shumta anësore ndërkohë që hithra lufton alergjinë, por jo vetëm që nuk ka asnjë efekt anësor, por edhe të jep përfitime të tjera shëndetësore.

Hithra është një bimë premtuese në trajtimin e sëmundjeve të Alzheimer, artritit, astmës, infeksioneve të fshikëzës së urinës, bronkitit, gurëve në veshka, sklerozës, e shumë të tjerave. Për më tepër, hithra përdoret për të luftuar zbokthin dhe hequr yndyrën e tepërt nga flokët.Ajo përdoret gjerësisht në përgatitjen e shumë ilaçeve kundër inflamacioneve.

Në Shtetet e Bashkuara, gjethet e hithrave përdoren shumë për sëmundjet e reumatizmës, artritit, tensionit të lartë të gj. akut dhe alergjive. Rrënjet e hithrave përdoren edhe si kurë natyrale për rënien e flokëve, ciklet femërore, hemorroidet dhe ekzemën.

Nëse e vendosni hithrën në gishta ose në zona të tjera të prekura nga artriti, dh.imbjet mund të qetësohen deri ne 85%.

Ja vlerat kryesore të hithrës

1. Hithrat stimulojnë sistemin limfatik dhe fuqizojnë sistemin imunitar
2. Hithrat çlirojnë nga simptomat e artritit
3. Hithrat luftojnë alergjitë
4. Ndihmojnë me diabetin
5. I japin forcë fetusit tek nënat shtatzëna dhe ndihmojnë me prodhimin e qumështit për gratë lehona
6. Çlirojnë nga simptomat menstruale dhe ndihmojnë me fryrjen dhe dhi.mbjet e barkut si pasojë e menstruacioneve
7. Shkatërron gurët në veshka dhe ndihmojnë me shkarkimin e ujërave të tepërt
8. Ul tensionin e lartë të gj.akut
9. Ndihmon me sëmundjet respiratore
10. Ndalon gja. kderdhjen

11. Zvogëlon inflamacionin
12. Redukton rreziqet e kan.cerit të prostatës
13. Minimizon të vjellat
14. Shëron nga i ftohti
15. Lehtëson nga diarrea

16. Ndihmon me sëmundjet gastrointestinale dhe konstipacionin
17. Duke u përdorur si larës goje, mbron dhëmbët nga probleme të shumta
18. Ndihmon në trajtimet e sëmundjes së Alzheimer dhe sëmundje të tjera nervore
19. Shkatërron krimbat e zorrëve dhe parazitët
20. Mbron shëndetin e tiroideve, shpretkës dhe pankreasit

Si përdoren hithrat?
Mjafton të zieni hithrat në ujë të valuar dhe lëngun t’a konsumoni çdo ditë. Megjithatë para se të bëni këtë duhet të konsultohuni me mjekun sepse hithrat mund të ndikojnë tek një sërë ilaçesh.
Është provuar që nëse jeni duke marrë ilaçe për diabet dhe pini lëng hithre atëherë niveli i rrahjeve të zemrës, tensionit të gja. kut dhe sheqernave në gja.k do të ulen ndjeshëm.

Përse djegin hithrat?
Çfarë ka kjo bimë që na djeg kaq shumë? Në momentin që pushi bie në kontakt me lëkurën, majat e pushit thyhen dhe shërbejnë si gjilpëra të holla përvëluese duke transmetuar helmin e hithrës nga bima në lëkurë.

Dikur mendohej që burimi fillestar i dhi.mbjes nga pickimi i hithrës ishte një acid (i njëjti që gjendet në helmin e milingonave), por së fundmi shkencëtarët kanë zbuluar që ky acid është në nivele shumë të vogla.

Tani, kimistët fajësojnë tre kimikatë të njohur si: histamina, acetiklolina dhe serotonina që gjenden në vrerin e bimës.

Çuditërisht serotonina është një neurotransmetues i njohur si “Hormoni i Lumturisë”, por i kombinuar me dy kimikatet e tjerë funksionion si irritues.

Të tre “musketjerët” e vrerit të hithrës shkaktojnë inflamacion dhe shumë dhim.bje. Arsyeja përse djegia dhe dhi.mbja zgjasin shumë është se në lëngun e lëshuar gjenden edhe dy acide të tjerë (tartarik dhe oksalik) që së bashku shkaktojnë shumë dëm.

Nëse përballeni me djegjen e hidhrës mos bëni banjë ose mos u lani me ujë të ngrohtë. Kruarjet dhe irritimi do të zgjasin më shumë.

Shkrini pak sodë buke në ujë dhe me të lyeni zonën e irrituar. Edhe lëngu i aloe verës dhe kompresat e ftohta do t’jua zbusin sadopak dhi.mbjen . Burimi: Agroweb

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *