Këshilla të thjeshta dhe efektive për pastrimin e dyshemeve të bardha dhe për t’i bërë ato të shkëlqejnë

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

E njollosur nga koha dhe përdorimi i përditshëm, tjegullat duhet të pastrohen gjatë gjithë kohës për të rifituar pastërtinë dhe shkëlqimin e saj të mëparshëm. Pllakat e bardha janë më të shqetësuara pasi ato ndoten shpejt dhe kërkojnë pastrim të përpiktë në baza ditore. Dilni nga produktet konvencionale të pastrimit të cilat përmbajnë kimikate dhe preferoni këshillat e gjyshes të cilat janë efektive dhe më pak të shtrenjta.

Ju mund të  përgatitni vetë pastruesin tuaj natyral  me përbërës ekologjikë dhe miqësorë me mjedisin. Ka shumë produkte në dispozicion në shtëpinë tuaj për ta bërë atë. Sode buke, uthull të bardhë ose uthull alkooli, sapun Marseille, sapun të zi, limon… Kaq shumë përbërës natyralë për t’u përdorur në siguri të plotë për të lustruar dyshemenë tuaj të bardhë saqë po përpiqeni të pastroni.

Receta shtëpiake të bazuara në përbërës natyralë për të pastruar dyshemetë e bardha

Një preparat i bazuar në uthull të bardhë dhe detergjent të lëngshëm

Uthulla e bardhë është e frikshme përballë pllakave të pista dhe të shurdhër . Do ta bëjë atë të shkëlqejë shkëlqyeshëm dhe do të pastrojë shtëpinë tuaj nga dyshemeja në tavan. Easyshtë e lehtë për ju!

Për të bërë këtë përgatitje do t’ju duhet:

  • Një filxhan me detergjent të lëngshëm të butë
  • 250 ml uthull të bardhë
  • 4 litra ujë të vakët

Përziejini përbërësit në një kovë dhe njomni një leckë të pastër me këtë përgatitje. Drejtojeni atë në të gjithë dyshemenë për të hequr papastërtitë dhe njollat ​​që futen në pllakë dhe e shurdhojnë atë. Kaloni një leckë të shtypur mirë për herë të dytë mbi të gjithë tjegullën për të përfunduar pastrimin e tjegullave. Pastaj përfundoni me një kalim të tretë të një leckë të pastruar, të njomur në ujë të nxehtë dhe të shtrydhur për të tharë dhe shkëlqyer pllakat.

tjegull e bardhë e pastër

Pllaka të bardha të pastra duke përdorur përbërës natyralë – Burimi: spm

Një përgatitje e bazuar në sodë buke

Në tryezën e produkteve natyrore,  soda e bukës është një produkt kryesor . Ashtu si kristalet e sodës, është një përbërës me shumë qëllime dhe i gjithanshëm për të lustruar shtëpinë nga lart poshtë. Në kuzhinë, në kozmetikë, pluhuri i bardhë mban dorën e sipërme. Por dobia e tij nuk ndalet këtu pasi është shumë efektive në pastrimin, zbardhjen, dezinfektimin, yndyrosjen dhe pastrimin e të gjithë shtëpisë. Ja si ta përdorni për të zbardhur tokën e bardhë.

Për ta bërë këtë do t’ju duhet:

  • 1 filxhan sode buke
  • 1 filxhan zbardhues rrobash
  • 2 litra ujë

Këshillohet të vishni doreza për të përgatitur këtë pastrues natyral. Kombinoni përbërësit në një kovë të mbushur me ujë. Hidhni pak nga kjo përzierje në tokë dhe duke përdorur një fshesë shpërndajeni në të gjithë sipërfaqen. Lëreni produktin për 10 minuta para se të përdorni një leckë të pastër për të tharë dyshemenë dhe hiqni çdo mbetje nga përbërësit.

Një përgatitje e bazuar në sapun të zi

I përsosur për pastrimin dhe zhbllokimin e njollave më të vështira në të gjitha llojet e dyshemeve,  sapuni i zi lejon, përveç larjes, të ushqejë thellësisht mbulesat e dyshemesë . Pastron dhe dezinfekton sipërfaqet në mënyrë të shëndetshme. Shtë një produkt natyral shumëfunksional i cili gjithashtu ju lejon të yndyrosni furrën, pllakat e gatimit dhe tavolinën e kuzhinës. Për larjen e dritareve, rezulton se sapuni i zi mund të pastrojë sipërfaqet e qelqit pa lënë gjurmë.

Për të përgatitur këtë pastrues do t’ju duhet:

  • 3 lugë sapun të zi
  • 3 litra ujë të nxehtë

Në një kovë të mbushur me ujë të nxehtë, shtoni sapunin e zi dhe përzieni. Fshijeni dyshemenë me një leckë ose sfungjer dhe shpëlajeni tërësisht me një kalim të dytë të një fshesë me leckë ose leckë mikrofibre.

Këshilla të tjera të gjyshes për pastrimin e dyshemeve të bardha

Ujë gatimi me patate

Nëse dëshironi të keni një pllakë me shkëlqim pa përdorur kimikate dhe të shtrenjta përveç kësaj, këtu është një këshillë e sigurt dhe e shëndetshme për ta arritur atë. Ky është uji i gatimit të patateve. Këto janë zhardhokë që  përmbajnë niseshte me veti yndyruese dhe të përsosura për pastrimin e pllakave pa e dëmtuar atë . Për ta bërë këtë, derdhni ujin e gatimit nga patatet në pllakat e pista dhe lëreni niseshtën të veprojë për 10 minuta para se të fërkoni me një furçë të fortë dhe ta shpëlani me një leckë dhe ujë të pastër.

Guri i argjendtë

I njohur gjithashtu si guri i bardhë ose guri argjilor, guri argjendi është një produkt i përsosur eko-miqësor për ta bërë dyshemenë të shkëlqejë. Karakteristikat e tij anti-gëlqere, antiseptike dhe gërryese bëjnë të mundur lustrimin e tjegullave dhe rikthimin e tij në bardhësinë e tij të mëparshme. Thjesht duhet të fërkoni gurin e argjendtë për ta bërë të shkumëzojë dhe ta aplikoni në pllaka. Shpëlajeni tërësisht dhe shijoni pastërtinë dhe shkëlqimin e pllakave tuaja.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *