Kifle super të shpejta dhe te buta

Përbërësit:

1 gote qumësht,
1 gote kos,
1 luge e mesme kripë,
1 luge e vogle kripë,
½ gote vaj,
600 gr miell,
1 luge maja,
1 pluhur pluhur për pjekje.

Përgaditja:

Ne nje ene perziejme nje gote qumesht te vaket,majen dhe sheqerin dhe leme per 5 minuta derisa te fermentohet maja. Ne enen tjeter shtojme kosin,vajin,kripen,majen e fermentuar dhe miellin e perzier me pluhurin per pjekje.

Periziejme duke bere keshtu nje brume te bute te cilin menjehere e shtrijme ne tavolinen e punes te permillur. Hollojme pete me trashesi 0.5 cm dhe presim ne 32 pjese

Secilne nga kiflet e mbeshtjellim ashtu sic eshte ose sipas deshires i qesim mbushje te njelmet ose te embel. Mbeshtjellim dhe radhisim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje ose te lyer me vaj. Tanim ngrohim furren ne 200 grade,dhe kiflet ‘’pushojne’’ ne nderkohe derisa te ngrohet furra. Lyejme kiflet me te verdhe veze dhe qesim fara susami. Pjekim ne 200 grade per 10-15 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *