Lëvozhga e limonit,ndihmonë për të zhdukur dhimbjet kronike dhe inflamacionin

Pirja e ujit të nxehtë dhe limonit në mëngjes jep përfitime të shumta për shëndetin tuaj, në fakt ato janë ushqime plot vitamina dhe minerale si vitamina C, A, B1, B6, magnez, bioflavonoide, pektinë, acid folik, fosfor, kalcium dhe kalium. Ato ndihmojnë në mbrojtjen kundër shumë sëmundjeve.

Përfitimet e lëvozhgës së limonit

Levozhga e limonit është një antiseptik i fortë që përmban acide organike, siç janë acidi citrik, acidi malik dhe acidi formik. Këto acide kanë veti anti-inflamatore dhe relaksuese të cilat ndihmojnë në zvogëlimin e dhimbjes në nyje, duke relaksuar enët e gjakut dhe duke prodhuar një efekt anti-inflamator që zvogëlon ndjeshëm ndjenjat e dhimbjes. Për të përfituar nga këto përfitime, metoda është e thjeshtë, dhe thjesht përdorni disa përbërës që tashmë keni në shtëpi.

Përgatitja

Për të zvogëluar inflamacionin dhe për të lehtësuar dhimbjen, duhet të grini lëkurën për të marrë vetëm shtresën e verdhë. Kjo më pas duhet të fërkohet në pjesët e trupit në fjalë dhe të mbështillet me një fashë. Ju duhet ta mbani atë për të paktën dy orë.

Përveç kësaj, mund të vendosni lëvozhgën e dy limonëve të tërë në një kavanoz, dhe ta mbushni me vaj ulliri të virgjër. Mbyllni kavanozin dhe lëreni përzierjen të pushojë për dy javë. Fërkoni vajin në zonën e prekur dhe mbështilleni me garzë dhe lëreni për tërë natën.

Efekti i vajit të ullirit në inflamacion

Një përbërës në vajin e ullirit, i quajtur oleocanthal, parandalon prodhimin e enzimave pro-inflamatore. Një studim i botuar në Journal of Nutritional Biochemistry në 2015 në mënyrë specifike shqyrtoi përfitimet e oleocanthal për artritin reumatoid. Studiuesit zbuluan se kjo përbërje kishte një ndikim të rëndësishëm jo vetëm në inflamacionin kronik, por edhe në proceset akute inflamatore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here