Erërat kokëforta, depozitat me yndyrë në kuzhinë dhe zverdhja e rrobave, ka diçka për të humbur mendjen për sfidat e përditshme të shtëpisë. Në dëshpërim, shumë prej nesh u drejtohen këshillave të gjyshes dhe për një arsye të mirë, gjyshet tona janë të shkathëta kur bëhet fjalë për mbajtjen e një shtëpie! Nëse edhe ju jeni viktimë e jastëkëve të verdhë vazhdimisht, megjithë dhjetëra makineri, ja një këshillë e efektshme për t’i pastruar dhe për t’i bërë të bardha si bora!

Edhe pse ndonjëherë e lejojmë veten të lëmë rrëmujën nëpër shtëpi, ose i lëmë enët të grumbullohen në kuzhinën tonë, është një histori krejt tjetër kur bëhet fjalë për çarçafët dhe jastëkët. Në të vërtetë, këto janë në kontakt të drejtpërdrejtë me trupin tonë gjatë natës dhe të pastruara dobët, ato mund të zverdhen dhe të çojnë në përhapjen e baktereve dhe marimangave të dëmshme për shëndetin tonë.

Përveç kësaj, ne shpesh i japim më shumë rëndësi pastrimit të rasteve të jastëkëve sesa vetë jastëkëve. Në të vërtetë, shumë prej nesh harrojnë se këto mbështetëse të kokës mund të shndërrohen në kamare për mikrobet nëse nuk lahen dhe madje nuk ndryshohen rregullisht. Disa do të thonë se nuk ka rrezik sepse këto zakonisht janë të mbuluara, por ajo që harrojnë është se shumë njerëz përdorin jastëkët e tyre pa mbulesë kur është në lavatriçe., Dhe se një jastëk i mbuluar është larg bllokimit të kontaktit bakteret.

Rreziqet e jastëkëve të pista

Libri  Sëmundjet dhe terapia e lëkurës  identifikon djersitjen si një nga shkaqet kryesore të atyre njollave të verdha në jastëkët tanë që gjithnjë duket se dalin nga askund. Dhe pastaj përtej pamjes së tyre të zverdhur, e cila, le ta pranojmë, jastëkët e ndyrë paraqesin një mori rreziqesh për shëndetin e atyre që i përdorin ato. Në një  artikull  me titull “Kur të ndryshojmë jastëkët? E vërteta e neveritshme për jetëgjatësinë e tyre ”e transmetuar nga kolegët tanë nga  Huffington Post , rekomandohet të ndërroni jastëkun tuaj çdo gjashtë muaj për të ruajtur higjienën e shëndetshme. Në të vërtetë, e kundërta do të çonte në një grumbullim të baktereve të cilat përfundimisht mund të çojnë në probleme të frymëmarrjes. Siç është shpjeguar Reviews klinike në alergji dhe Imunologjia ,  e  marimangat mund të çojë në zhvillimin e sinusit, rinitit, dermatitis atopic dhe astma nëse nuk është i predispozuar. Në fakt, siç shpjegon artikulli i  Huffington Post  :

“Ju nuk i shihni, por ato janë me bollëk në çarçafë dhe qilima”

Sipas  Gazetës së Shoqatës Mjekësore Kanadeze , ne nuk i kushtojmë vëmendje të duhur asaj që po ndodh në dhomat tona dhe kushteve jo higjenike në të cilat shkojmë të flemë çdo natë. Shkencëtarët shpjegojnë se faktorë të tillë si djersitja dhe pështyma përfundojnë në shtratin tonë  çdo natë dhe se mungesa e pastërtisë, higjienës dhe ventilimit bllokon bakteret në çarçafët, duvetet dhe jastëkët. Shtoni në të nxehtësinë e trupit, errësirën dhe një bollëk të lëngjeve trupore, dhe shtrati juaj në dukje magjik shndërrohet në një burim të pasur të mikrobeve dhe baktereve të tjera.

Teknikat e parandalimit

Siç shpjegon  Instituti për Cilësi dhe Efikasitet në Kujdesin Shëndetësor , bakteret me të cilat përballemi çdo ditë janë të vështira për t’u kontrolluar dhe shumë prej tyre vijnë nga pluhuri. Në të vërtetë,   vetëm pluhuri kërkon pastrim intensiv që jo të gjithë kanë domosdoshmërisht kohë për të bërë në baza ditore. Për këtë arsye, ne duhet të bëjmë çmos për të kufizuar kontaktin me këto kafshë të vogla që ngecin në shtretërit tanë. 

Sipas të njëjtit burim, mënyra më efektive për të hequr qafe atë është të kombinohen disa teknika. 

Ajrosni dhomën e gjumit dhe shtratin tuaj çdo ditë edhe në mes të dimrit
Pastroni dyshemenë me peceta që do të bllokojnë pluhurin
Përdorni shtratin ose mbulesat e miteve kundër pluhurit
Pastroni plotësisht qoshet ku pluhuri mblidhet lehtë
Lani rregullisht shtratin në një temperaturë mbi 60 gradë Celsius

Në këtë kuptim, ne ju ofrojmë një truk efektiv që do t’ju lejojë të pastroni jastëkët nga bakteret që janë vendosur atje dhe të heqni qafe njollat ​​e verdha që i njollosin ato. Këtu është ajo që do t’ju duhet:

Uji mbi 60 gradë Celsius
1 filxhan detergjent lavanderie
1 filxhan uthull të bardhë
1 filxhan detergjent pluhur pjatalarëse
1 filxhan sodë buke

Mbushni makinerinë tuaj 1/3 plot me ujë të nxehtë, pastaj shtoni të gjithë përbërësit dhe lëreni të funksionojë për disa minuta. Sapo detergjenti të jetë tretur, shtoni jastëkët në të dhe lini makinën tuaj larëse të bëjë të gjithë punën!

Uthulla e bardhë dhe soda e bukës janë produkte natyrale me aftësi të jashtëzakonshme pastruese dhe zbardhuese. Përveç kësaj, ato janë lehtësisht të arritshme dhe shumë të lira.

Ky mashtrim kërkon një makinë larëse me ngarkesë të lartë  , jo një makinë dritareje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here