Një truk i bardhë veze për të hequr qepallat e rëna

Sytë janë përgjithësisht të parët që vendosin kontakt me njerëzit përreth nesh, dhe shikimi konsiderohet të jetë pasqyra e emocioneve dhe një armë shumë e frikshme joshjeje. Por ndonjëherë çështje të caktuara mund të ndryshojnë bukurinë e syve tanë dhe të na bëjnë të dukemi të lodhur dhe më të vjetër se sa jemi në të vërtetë. Rënia e qepallave, për shembull, është një nga problemet nga të cilat vuajnë shumë njerëz. Nëse jeni një prej tyre, shikoni këtë truk të thjeshtë dhe shumë efektiv natyror që do t’ju ndihmojë të heqni qafe atë.

Të qepallat janë arna të lëkurës hollë që rrethojnë sytë tanë dhe të na lejojë për të hapur dhe të mbyllur ato. Ata gjithashtu kanë rolin e mbrojtjes së syve tanë nga agresionet e ndryshme të jashtme me të cilat ata mund të përballen: era shumë e fortë, grimcat e pluhurit, etj., Të bllokimit ose zbutjes së dritës që hyn në sy për ta mbrojtur atë. Ato nxisin gjumin dhe ndihmojnë në pastrimin dhe rehidratimin e kornesë.

Por ndonjëherë qepallat varen dhe bien mbi sy, duke e bërë të sëmurin të duket i lodhur dhe më i vjetër se sa është në të vërtetë.

Cilat janë shkaqet e rënies së qepallave?

Shkaqet e rënies së qepallave janë të shumta dhe të ndryshme, duke filluar nga trashëgimia, mungesa e fleksibilitetit të shkaktuar nga plakja e lëkurës, dëmtimi i nervave të syve ose fytyrës, goditja ose tumori i trurit.

Këta faktorë bëjnë që qepalla të bjerë, pesha e së cilës rëndon në sy dhe shkakton ngushtim të shikimit dhe fushës vizuale si dhe tendosje të syve. Për gratë, kjo gjendje është edhe më e turpshme pasi i pengon ata të aplikojnë grimin në mënyrë korrekte.

Për t’ju ndihmuar të ndryshoni rënien e qepallat tuaja dhe t’i bëni ato të rimarrin qëndrueshmërinë e tyre, këtu është një këshillë e thjeshtë dhe efektive.

Këshillë për ngritjen e qepallave të rëna dhe forcimin e tyre

E tëra çfarë ju duhet për të bërë këtë truk është një shtupë pambuku dhe pak të bardhë veze.
Së pari hiqni përbërjen tuaj me kujdes, pastaj lani fytyrën dhe thajeni. Pastaj merrni të bardhën e vezës dhe zhytni shtupën tuaj të pambukut në të, pastaj aplikojeni në qepallat, duke pasur kujdes që të mos prekni pjesën e brendshme të syrit . Përsëriteni operacionin në mënyrë që qepallat tuaja të thithin sa më shumë të bardhën e vezës, pastaj mbani sytë mbyllur ndërsa prisni që kjo e fundit të thahet plotësisht. Shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe hidratojeni.

Këtë truk mund ta aplikoni çdo ditë, derisa të arrini rezultatet e dëshiruara.

E bardha e vezës është e pasur me proteina dhe është e njohur për efektin e saj ushqyes, hidratues dhe gjithashtu ngritës. Ndihmon në forcimin e lëkurës dhe luftimin e rënies . Duke e aplikuar në të gjithë fytyrën tuaj, lëkura juaj do të jetë më e qartë, më e lëmuar dhe më e fortë.

Virtytet e tjera të të bardhës së vezës:

  • Tonifikon epidermën
  • Parandalon dhe zvogëlon strijat
  • Zvogëlon madhësinë e poreve të mëdha
  • Lufton në mënyrë efektive kundër rrudhave
  • Ndihmon në trajtimin e qeseve nën sy
  • Ajo ndriçon ngjyrën
  • Shtrëngon poret e mëdha
  • .JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

    .JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *