Pse të pastroni dritaret me gazeta?

Një nga teknikat më të zakonshme për ta bërë xhamin të shkëlqejë është ta pastroni atë me një fletë gazete. Ndërsa është pranuar përgjithësisht se gazeta u jep dritareve tona një ndryshim të vërtetë, pak njerëz i dinë arsyet pse ky produkt është kaq efektiv.

Cilësia e gazetës është e tillë që është në gjendje të zëvendësojë produktet e pastrimit ose peshqirët me mikrofibër. Nëse ky produkt emblematik i shtypit ka fituar zemrat e disa përkrahësve të familjes, me të vërtetë nuk është për asgjë. Për shumë prej nesh, bërja e dritareve vonon me dyshen e uthullës së bardhë dhe gazetës. Në të vërtetë, nëse kjo e fundit do të mburrej vetëm me një cilësi, do të ishte kapaciteti i saj shumë i mirë absorbues.

pastrimi i dritareve

Përdorni gazetën për të pastruar dritaret – Burimi: spm

Pse pastrimi i dritareve të gazetave është efektiv?

Quiteshtë mjaft e zakonshme që të përfundoni me vija dhe mjegull pasi pastroni dritaret. Por nëse pyesni veten se si e bëjnë ekspertët e pastrimit pastrimin e xhamit siç duhet pa lënë asnjë gjurmë papastërtie, ne kemi marrë përgjigjen.

Para së gjithash, si një produkt i disponueshëm, gazeta ishte krijuar për të qenë sa më e lirë për prodhuesit. Prandaj cilësia e ulët e letrës së saj. Paradoksalisht, falë kësaj strukture të njëjtë është një produkt pastrimi i pashembullt i dritareve. 

Nga ana tjetër, nëse cilësitë e tij janë të shumta për shkak të natyrës së tij të riciklueshme, pastruese dhe të lirë, një variant i rëndësishëm duhet të merret parasysh. Ajo e gazetës së re. Kjo do të thotë që botimet e reja nuk duhet të përdoren sepse boja, duke qenë gjithmonë e freskët, mund të fshihet në dritare dhe për këtë arsye kërkon më shumë kohë pastrimi. Nga ana tjetër, duart tuaja nuk janë imune nga kjo shqetësim. Duke u thënë kështu, shumica e shkrimet nuk janë aq të papërshtatshme.

Gazeta: një tërheqës i vërtetë pluhuri

Nga ana tjetër, ndërsa nuk është e qartë pse gazeta përdoret për të pastruar dritaret, kjo fuqi në përgjithësi i atribuohet bojës së saj. Në të vërtetë, disa bojëra me bazë nafte përbëheshin nga një kokërr, veprimi i të cilit ishte i ngjashëm me atë të letrës zmerile të imët. Besohet gjithashtu se ishte tretësi në disa bojëra që i fituan gazetës reputacionin e saj si pastrues dritaresh.

Struktura e letrës është kokrrizore, e cila ndihmon në kapjen më të mirë të pluhurit dhe papastërtisë. Kjo shpjegon cilësinë e saj shumë absorbuese, e cila jo vetëm që pastron në mënyrë efektive xhamin, por gjithashtu mban bojën në mënyrë që të mos fshihet në sipërfaqet e qelqit ose në duart tuaja. 

Së fundi, nëse shumë pastrues të dritareve përdorin një spastrues ose metodën klasike të rrobave të pastra, ne shpesh kthehemi në teknikën e gazetës për të pastruar sipërfaqet e xhamit. Ndoshta nga “tradita”.
Alsoshtë gjithashtu në modë të provoni disa këshilla befasuese pastrimi për t’i lënë pasqyrat pa njolla.

Si ta përdorni?

Në praktikë, pastrimi i dritareve me gazetë përfshin vetëm aplikimin e letrës në një sipërfaqe që e keni lagur më parë me një sfungjer të lagur. Kalimi i gazetës thith të gjitha papastërtitë dhe lagështinë dhe lë xhamin pa njolla. Nuk ka nevojë të kërkoni ndihmë nga një kompani pastrimi. Edhe gjurmët e gishtërinjve, zakonisht kokëfortë, zhduken dukshëm. Një peshqir i vërtetë kuzhine.

Këshilla të tjera për t’i bërë dritaret tuaja të shkëlqejnë

1. Uthull i bardhë dhe sode buke

Nuk është për t’u habitur për askënd që bikarbonati i natriumit dhe uthulla e bardhë janë një kombinim fitues për të gjitha gjërat e shtëpisë , përfshirë pastrimin e dritareve. Për të përdorur këtë zgjidhje të mrekullueshme pastrimi, keni nevojë për përbërësit e mëposhtëm:

  • 2 lugë uthull të bardhë;
  • 2 lugë sode buke;
  • 1 leckë mikrofibre;
  • 1 sfungjer;
  • 1 gotë ujë të nxehtë;
  • Një shishe llak

Për të filluar, përzieni mirë përbërësit në ujë të nxehtë dhe më pas përziejeni tretësirën në shishen tuaj me llak. Pastaj përzieni dhe spërkatni tretësirën në gotë, duke e lejuar përzierjen të veprojë për 5 minuta. Kur të ketë kaluar koha, fshijeni me një sfungjer ose gazetë. Së fundi, shpëlajeni me ujë të pastër për të përfunduar punën dhe më pas fshijeni me një leckë që të thahet dhe mos lini asnjë gjurmë.

2. Limon

Limoni është padyshim një nga përbërësit më të njohur për mirëmbajtjen e shtëpisë. Dhe për një arsye të mirë, përveç se është ekonomik dhe ekologjik, limoni ka veti që përdoren, mund të dezinfektojë dhe pastrojë në mënyrë efektive të gjitha dhomat në shtëpinë tuaj. Këtu janë përbërësit që do t’ju nevojiten për të vënë në punë këtë truk të frikshëm të gjyshes:

  • Një leckë e pastër;
  • Gazetë;
  • 4 lugë lëng limoni;
  • 500 ml ujë të vakët

Derdhni përbërësit në një shishe llak, përzieni dhe më pas spërkateni tretësirën në sipërfaqen e xhamit që dëshironi të pastroni. Pas 10 minutash, merrni një sfungjer dhe fshijeni para se ta shpëlani. Në fund, thajeni me një leckë dhe vazhdoni me tharjen e dytë me gazetë. 

3. Lëngu për larjen e enëve

Mjafton këtu që të njomni një leckë në një banjë me ujë të lëngshëm dhe të nxehtë, pastaj të fërkoni sipërfaqen e ndotur. Ju gjithashtu mund ta përfshini tretësirën në një shishe llak dhe më pas ta kaloni gazetën mbi dritaret e gjirit, dritaret rrëshqitëse, pasqyrat apo edhe xhamat e dyqaneve.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *