Receta: maskë ngritëse natyrale për tu dukur më e re

Keni rrudha të theksuara dhe doni të zvogëloni pamjen e tyre? Thuaji jo kremrave dhe xhelave të rrudhave dhe drejtojuni këshillave natyrore! Këtu keni një maskë ngritëse shumë efektive, ekonomike dhe mbi të gjitha të lehtë për t’u përgatitur.

Me moshën, lëkura bie, humbet elasticitetin dhe shfaqen rrudhat. Këto palosje të vogla të cilat shënojnë shenjat e plakjes janë rezultat i plakjes së lëkurës, një proces i pashmangshëm natyror. Por faktorë të tjerë gjithashtu mund të nxisin shfaqjen e rrudhave, përkatësisht dieta e varfër, pirja e duhanit, dehidratimi, ekspozimi i tepërt në diell, stresi dhe mungesa e gjumit.

Edhe pse shfaqja e rrudhave është e pashmangshme, ka mënyra të ndryshme për t’i zvogëluar ato. Ka shumë zgjidhje të mundshme! Dhe nëse shumë gra janë të kënaqura me trajtimet kundër rrudhave (krem, serum, etj.), Të tjerat nuk hezitojnë të përdorin bisturi …

Këto opsione janë efektive, por vetëm në një afat të shkurtër. Ato mbeten shumë të shtrenjta dhe sigurisht jo pa pasoja në shëndet. Pra, pse ta rrezikoni shëndetin tuaj, kur mund të keni rezultate shumë të mira duke zgjedhur këshilla natyrale? Maska ultra-e thjeshtë ngritëse që ne ofrojmë më poshtë ka provuar efektivitetin e saj me kalimin e kohës kundër rrudhave.

Përbërësit:

  • 1 e bardhe veze
  • ½ lugë çaji lëng limoni

Përgatitja dhe përdorimi:

Rrihni të bardhën e vezës në një tas me një pirun, derisa të bëhet e shkumëzuar. Shtoni lëngun e limonit dhe përzieni përsëri, në mënyrë që përgatitja të jetë homogjene.

Para se të aplikoni këtë maskë, lani fytyrën tërësisht. Duke përdorur majat e gishtave, përhapeni maskën me lëvizje rrethore. Lëreni të veprojë për 5 ose 10 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të vakët dhe aplikoni një krem ​​hidratues ose vaj.

Përsëriteni këtë trajtim dy herë në javë për rezultate më të mira.

Përfitimet e përbërësve:

E bardha e vezes

E bardha e vezës ka një vlerë të lartë ushqyese. Një burim i shkëlqyer i proteinave, ai gjithashtu përmban shumë vitamina dhe minerale (vitamina B2, B12, D, K, A, E, zink dhe fosfor), ushqyes të domosdoshëm për funksionimin e duhur të trupit, por edhe për shëndetin e trupi. lëkurës .

Kështu, kur e bardha e vezës nuk përdoret për përgatitjet e kuzhinës, mund të shërbejë si maskë. Në të vërtetë, ky ushqim bën të mundur shtrëngimin e poreve të lëkurës, pastrimin dhe forcimin e saj, për të shmangur zbehjen e saj. E bardha e vezës është gjithashtu efektive kundër rrudhave, ndihmon në zvogëlimin ose parandalimin e tyre falë përmbajtjes së vitaminës E, një antioksidant i fuqishëm që ngadalëson plakjen e lëkurës. E bardha e vezës ka një efekt ngritës dhe maskues, por nuk i fshin rrudhat.

Limoni

Një përbërës thelbësor në gatim, limoni është gjithashtu një aleat i madh i bukurisë. Ai përfshin sasi të konsiderueshme të vitaminave dhe mineraleve që ushqejnë lëkurën dhe trupin. Limon është e pasur në vitaminë C, një antioksidant i fuqishëm për të luftuar kundër efekteve të radikalëve të lirë. E njëjta vitaminë ndriçon lëkurën dhe i jep shkëlqim.

Limoni dihet gjithashtu se shtrëngon poret e lëkurës dhe zvogëlon shfaqjen e rrudhave falë vetive të tij astringente dhe efektit të tij shtrëngues.

Kini kujdes, limoni është fotosensibilizues. Prandaj është e këshillueshme që ta bëni këtë truk në mbrëmje.

Këshilla të tjera për të parandaluar shfaqjen e rrudhave

Ha shendetshem

Ajo që hani reflekton në mënyrë të pashmangshme në lëkurën tuaj! Pra, për të pasur një lëkurë të shëndetshme, të re dhe me shkëlqim, është shumë e rëndësishme që të keni një dietë të ekuilibruar. Hani shumë fruta dhe perime organike (dhe sezonale) dhe ndaloni të gjitha ushqimet e përpunuara, për të parandaluar grumbullimin e toksinave në trupin tuaj.

Hidratimi

Ashtu si oksigjeni, uji është një element thelbësor për mbijetesën tonë, për funksionimin e duhur të trupit tonë, por edhe për të pasur lëkurë të shëndetshme plot jetë. Në të vërtetë, uji hidraton lëkurën tonë, parandalon shfaqjen e papërsosmërive dhe jep një ngjyrë të ndritshme.

Pini shumë ujë gjatë ditës, të paktën 1.5 litra.

Pushoni

Një gjumë i mirë sjell shumë përfitime për trupin tuaj, trurin tuaj, por edhe lëkurën tuaj. Mungesa e gjumit ka një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e lëkurës dhe nxit plakjen e lëkurës, dhe për këtë arsye shfaqjen e rrudhave.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *