Shkallë, papastërti dhe gjurmë të verdha në banjë? Truku gjenial për ta pastruar në mënyrë perfekte

Depozitat në shkallë, papastërtia dhe gjurmët e verdha janë të gjitha shqetësimet që mund ta bëjnë banjën tuaj të shkëlqejë dhe të pastër. Një pastrim i mirë është thelbësor në këtë rast për të rikthyer shkëlqimin dhe bardhësinë e tij. Për këtë, zgjidhni produkte natyrale. Zbuloni se si të pastroni të gjithë banjën duke përdorur uthull të bardhë.

Importantshtë e rëndësishme të pastroni mirë banjën, pasi këtu bakteret lulëzojnë nga lagështia. Përveç kësaj, ka depozita gëlqereje dhe shenja të verdha që mbulojnë sipërfaqet e banjës. Prandaj mos harroni të përdorni uthull të bardhë për të pastruar dhe dezinfektuar të gjithë dhomën.

Si të përdorni uthull të bardhë për të pastruar të gjithë banjën?

Uthull i bardhë për pastrimin e tualetit

Nëse banjo juaj përmban tualete, dijeni se është shumë e rëndësishme t’i mbani të pastra: ndenjësen e tualetit, tasin, butonin e shpëlarjes … mos lini pas dore asnjë sipërfaqe!

Tasi

Për shkak të ujit të fortë, guri formohet në fund të tasit të tualetit  dhe merr një ngjyrë të verdhë apo edhe kafe e cila i jep tualetit një pamje të ndyrë dhe të çrregullt. Për të pastruar dhe pastruar tasin e tualetit , derdhni një filxhan uthull të bardhë dhe lëreni të qëndrojë për 30 minuta. Pastaj spërkatni pak sodë buke në furçën e tualetit, pastroni muret dhe shpëlajeni.

Një alternativë tjetër është të derdhni uthull të bardhë në tas, pastaj të shtoni sodë buke dhe ta lini të veprojë gjatë natës. Të nesërmen thjesht do të duhet të pastroni anët e tasit të tualetit me një furçë tualeti dhe të shpëlani tualetin.

tas i pastër tualeti

Tualeti i pastër i tualetit – Burimi: spm

Vend tualeti

Gjurmët e urinës dhe papastërtisë mbulojnë sediljen e tualetit me njolla të verdha. Për ta pastruar dhe për ta bërë atë të verdhë, përdorni uthull të bardhë. Për ta bërë këtë, përzieni në një spërkatës gjysmë filxhan uthull me një filxhan ujë dhe spërkatni tretësirën në bezel. Lëreni për 30 minuta dhe fshijeni me një leckë mikrofibre.

Uthulla e bardhë do të pastrojë dhe dezinfektojë thjerrëzat e mikrobeve dhe baktereve, përveç heqjes së njollave të verdha.  Nëse vëreni se këto njolla vazhdojnë, forconi veprimin e uthullit të bardhë me sodë buke: Pasi të keni pastruar bezelin me uthull, aplikoni një pastë sodë buke të përzier me pak ujë dhe fërkojini njollat ​​me një sfungjer në lëvizje rrethore. Kristalet bikarbonat ndihmojnë në lirimin e papastërtisë falë veprimit të tyre gërryes. Lëreni të veprojë për 20 minuta dhe fshijeni kornizën.

pastro bezelin

Pastroni sediljen e tualetit – Burimi: spm

Uthull i bardhë për të bërë shkëlqimin e pasqyrave

Pluhuri, gjurmët e gëlqeres dhe madje edhe pasta e dhëmbëve spërkat pasqyrat e ndyra të banjës dhe prish shkëlqimin e tyre. Për t’i pastruar ato, përzieni pjesë të barabarta në një spërkatës uthull të bardhë dhe ujë dhe spërkatni tretësirën në pasqyrë. Pastaj fshijeni pasqyrën tuaj me një leckë ose gazetë me mikrofibër në  mënyrë që të mos lini garzë në pasqyrë .

Uthull i bardhë për dezinfektimin e lavamanëve

Depozitat e gëlqeres, mbetjet e sapunit dhe bakteret gjithashtu grumbullohen në lavaman i cili duhet të dezinfektohet. Për këtë do t’ju duhet:

  • Lëng nga një limon;
  • 1 lugë gjelle sode buke;
  • 1 gotë ujë;
  • 1/2 filxhan uthull të bardhë.

Spërkatni pak sodë buke në një sfungjer të lagur, më pas pastroni lavamanin dhe shpëlajeni me ujë të pastër.

Për të shkrirë lavamanin dhe rubinetin, ne rekomandojmë mashtrimin e mëposhtëm:

Në një enë, kombinoni ujin, uthullën e bardhë dhe limonin. Thithni një sfungjer në këtë përzierje dhe kalojeni mbi lavaman, duke e fërkuar për të hequr gjurmët e gëlqeres. Më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

Për të pastruar rubinetin, njomni një letër thithëse në tretësirën e përgatitur, mbështilleni rreth rubinetës dhe lëreni të ulet gjatë natës. Të nesërmen, hiqni letrën dhe pastroni rubinetin me një furçë dhëmbësh për të hequr gjurmët e gëlqeres. Përsëriteni këtë operacion për disa ditë për të hequr përgjithmonë gurin nga rubinetat.

pastroni lavamanin

Pastroni lavamanin – Burimi: spm

Uthull e bardhë për kabinën e dushit

Gur gëlqeror është armiku i banjës, veçanërisht tezgë dushi. Uji i fortë lë në fakt në muret e dushit me gjurmë të bardha të shëmtuara të gurit gëlqeror.

Për të hequr qafe këtë shqetësim, do t’ju duhet:

  • 2 lugë sode buke
  • 2 lugë uthull të bardhë
  • 1 gotë ujë të nxehtë

Kombinoni ujin e nxehtë dhe uthullën e bardhë në një spërkatës. Pastaj spërkateni përzierjen në elementët e kabinës pa harruar sipërfaqet e xhamit dhe dyshemenë. Pastaj lagni një sfungjer të lagur me sodë buke dhe fshijeni vetëm kokën e dushit dhe rubinetin. Lëreni për disa minuta, më pas shpëlajeni të gjithë kabinën dhe thajeni me një leckë të pastër mikrofibre.

kabina dushi e pastër

Dhoma e pastër e dushit – Burimi: spm

Kështu, ju do të jeni në gjendje të përfitoni nga vetitë dezinfektuese, yndyruese dhe anti-gëlqere të uthullit të bardhë  për të pastruar të gjithë banjën tuaj  dhe për të rimarrë bardhësinë e saj.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *