Si të lani peshqirët në mënyrë që ato të jenë të buta dhe me gëzof?

Nuk ka asgjë më të pakëndshme sesa të fshish veten me një peshqir të ashpër. Pavarësisht nëse është një peshqir banje, një peshqir i madh plazhi ose një peshqir dore, për të ruajtur butësinë e lirit, kërkohet mirëmbajtje e rregullt. Ndonjëherë larjet e përsëritura ndikojnë në cilësinë e peshqirëve dhe ndërhyjnë në komoditetin tuaj. Zbuloni këshilla natyrale për larjen e peshqirëve tuaj pa dëmtuar cilësinë e tyre dhe duke i bërë ato të buta dhe me gëzof.

Shumica e njerëzve zgjedhin peshqir pambuku. Ky material i butë dhe absorbues në përgjithësi konsiderohet të jetë më klasiku. Rrobat e pastra të pambukut janë të buta dhe të lehta për tu mirëmbajtur. Për të ruajtur cilësinë e çarçafëve dhe peshqirëve tuaj, le të shqyrtojmë këshillat më të mira për të rikthyer lirin e banjës tuaj në butësinë dhe butësinë e saj natyrore.

Këshilla që duhet të vendosni para se të lani peshqirët 

Disa rregulla janë në fuqi para se të lani peshqirët:

  • Zbutësit e rrobave zakonisht mbushen me kimikate dhe mund të ndikojnë në cilësinë e rrobave me kalimin e kohës. Kështu, është më mirë t’i zëvendësoni me përbërës natyralë si uthull të bardhë, lëng limoni ose sodë buke.
  • Mos i përzieni peshqirët me rroba të tjera.
  • Shmangni temperaturat e larta gjatë larjes, tharjes dhe hekurosjes në makinë. Nxehtësia mund të dëmtojë fijet e tekstilit dhe t’i bëjë peshqirët tuaj të ashpër.

Këshilla natyrale për t’i bërë peshqirët të butë dhe me gëzof

Në mënyrë që rrobat tuaja të jenë komode dhe të buta, këtu janë disa këshilla për t’i vendosur pa vonesë të mëtejshme:

  • Përdorni një zbutës pëlhure me uthull dhe limon 

Zbutësit e rrobave përmbajnë silikon, një përbërës që mund t’i bëjë peshqirët më pak absorbues. Për të pasur peshqir të butë, mbushni zbutësin tuaj kimik të rrobave  me uthull ose lëng limoni . Aciditeti i përmbajtur në uthull dhe limon ndihmon në eliminimin e limonit dhe zbutjen e rrobave. Filloni duke larë makinën e parë me ujë të ftohtë. Pastaj shtoni lëngun e një limoni dhe një lugë uthull dhe filloni një larje të dytë.

  • Zgjidhni detergjentin e amoniakut, limonit dhe uthullës

Amoniaku parandalon pastruesit të dëmtojnë pëlhurat, dhe uthulla dhe limoni rikthejnë rrobat në butësinë e tyre origjinale. Për këtë truk, lani peshqirët në ujë të ftohtë dhe më pas njomini në një legen të mbushur me uthull për 10 minuta. Pastaj bëni një larje me makinë, duke zëvendësuar rrobat tuaja të zakonshme me dy lugë amoniak dhe lëngun e një limoni.

  • Përdorni sode buke për larje

Sode pjekje është një produkt multi-qëllim  dhe mund të përdoret për t’u çlodhur fibrave dhe të pastër makinë optimale. Ky pluhur i bardhë heq një njollë kokëfortë, eliminon aromat e këqija dhe ngjall ngjyrat e rrobave. Përveç kësaj, ajo ndihmon në heqjen e mbetjeve të rrobave dhe lufton kundër grumbullimit të gëlqeres. Thjesht duhet të shtoni 100 gram bikarbonat natriumi në lëngun e zakonshëm.

  • Kufizoni përdorimin e sapunit dhe detergjentit 

Mbetjet e rrobave mund të grumbullohen në fijet e tekstilit dhe t’i bëjnë peshqirët të ashpër. Për t’i mbajtur peshqirët të butë, përdorni më pak detergjent në mënyrë që lavatriçja juaj të largojë llumin e fundit të sapunit.

  • Mos e mbingarkoni makinën larëse

Kur daulle e lavatriçes ose tharëses është e mbingarkuar, nuk do të funksionojë në mënyrë optimale për të pastruar rrobat. Pra, nëse e mbushni me shumë rroba, nuk do të duket se ka nevojë për të zbutur fijet e rrobave dhe peshqirët tuaj do të jenë të ashpër. Në këtë kuptim, këshillohet që ta mbushni daullen përgjysmë. Ju mund të lani rrobat e banjës (rroba, rroba banjo, rroba banjo dhe peshqir) në të njëjtën makinë.

  • Zgjedhni topat e tenisit

Për të mbajtur garzë në rroba dhe për të rikthyer rrobat në shkëlqimin e saj natyral, duhet të vendosni një top tenisi ose  një fshirje të lagur në lavatriçe . Këto këshilla zbutin natyrshëm fijet e tekstilit.

  • Thani rrobat tuaja në temperaturë të ulët dhe shpejtësi të ngadaltë

Tharja e përsëritur mund të dëmtojë peshqirët. Kështu, këshillohet që ta vendosni tharësin në një temperaturë më të ulët dhe ta programoni atë me një shpejtësi të ulët. Përveç kësaj, ju mund të alternoni midis tharjes me ajër dhe tharjes me rrotull.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *