Si të përdorni karafil për të eleminuar erën e urinës në tualetin tuaj?

Banjo dhe tualeti janë pjesët e shtëpisë që kërkojnë mirëmbajtje të rregullt. Dhe për arsye të mira, aromat e lagështirës, ​​mykut ose urinës mund të zhvillohen shpejt dhe të bëhen jashtëzakonisht të bezdisshme. Për të luftuar erën e urinës nga tualeti, ka disa këshilla që duhet të dini. Zbuloni ilaçin e gjyshes të bërë nga karafil për të thithur aromat e pakëndshme dhe për të rikthyer freskinë në këtë dhomë.

Për të shmangur përdorimin e kimikateve që janë të dëmshme për shëndetin dhe mjedisin, shumë njerëz zgjedhin ilaçe natyrore dhe ekologjike për të zgjidhur shqetësimet e tyre të përditshme. Disa aroma të padëshiruara të tilla si era e qenve të lagur , duhani i ftohtë, tualetet, plehrat ose kalbjet mund të përhapen nëpër shtëpi dhe të bëhen shumë të bezdisshme. Era e urinës mund të prekë sipërfaqet e lagura si tualeti dhe të bëhet kokëfortë. Për të maskuar erën e keqe që vjen nga tualeti, karafilët janë një alternativë e shkëlqyer.

Si të eleminoni erën e urinës në tualet?

Për të hequr erën e keqe, disa përbërës janë të frikshëm. Karafilët janë një nga mjetet juridike të përdorura për të neutralizuar aromat e bezdisshme. Për të dhënë një aromë të këndshme në banjë dhe tualet dhe për të ruajtur këtë dhomë, përgatitni deodorantin tuaj të bërë me karafil, vaj esencial dhe sodë buke:

Përbërësit:

  • 1 shishe që përmban 1 litër ujë
  • 10 karafil
  • Disa pika vaj esencial menteje
  • 5 lugë sode buke

Përgatitja:

Filloni duke e holluar sodën e bukës në shishen e ujit pastaj shtoni karafilët dhe vajin esencial. Përziejini gjithçka dhe vendoseni shishen e hapur në tualetin tuaj për të eleminuar çdo erë të keqe.

Këshilla të tjera për të hequr qafe erën e keqe

Për të aromatizuar banjën ose tualetin tuaj dhe për të larguar erën e keqe, këtu janë disa këshilla të pagabueshme:

1. Ventilimi

Ventilimi i rregullt i tualeteve ndihmon në luftimin e aromave të këqija. Nëse nuk keni një dritare në tualet, përdorni një tifoz për të hequr erën e lagësht dhe freskoni tualetin tuaj.

2. Sode buke

Shumë efektive për pastrimin dhe dezinfektimin e sipërfaqeve të ndryshme, bikarbonati i natriumit është thelbësor për mirëmbajtjen e shtëpisë . Thjesht duhet ta spërkatni këtë pluhur të bardhë në tas dhe ta lini produktin të veprojë për 30 minuta. Pastaj fshijeni me një furçë për të fshirë tualetin dhe për të hequr erën e keqe. Ky dezinfektues do t’ju lejojë të eliminoni erën e fortë të urinës në tualetin tuaj.

3. Uthull e bardhë

Për të eleminuar aromat e pakëndshme, është e nevojshme të bëni një pastrim të plotë dhe të dezinfektoni të gjitha sipërfaqet. Në vend që të përdorni zbardhues ose detergjent tjetër që përmban kimikate, mund të përdorni uthull për të pastruar shtëpinë tuaj nga lart poshtë. Në të vërtetë, ky produkt pastrimi thith aromat e vazhdueshme që mund të vijnë nga mbeturinat e koteleve, lavatriçja, por edhe pjatalarëse. Për të pastruar bakteret dhe mykun, kaloni një sfungjer të njomur në uthull mbi sediljen e tualetit dhe buzët. Pastroni me një furçë të veçantë tualeti për të hequr papastërtitë. Pastaj përdorni një leckë mikrofibre për të tharë sipërfaqen dhe për ta bërë atë të shkëlqejë.

4. Vajrat esenciale

Vajrat esenciale janë të njohur për të qenë efektivë në maskimin e aromave të pakëndshme dhe lëshimin e aromave shumë të këndshme. Në varësi të shijes tuaj, ju mund të zgjidhni vaj esencial livando, rozmarinë, eukalipt ose limon. Në shpërndarës ose llak, thjesht derdhni disa pika vaj esencial për të nuhatur tualetet dhe për të pastruar ajrin e ambientit.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *