4 mënyra për të ripërdorur limonët e shtrydhur për të pastruar shtëpinë

Falë shumë lëndëve ushqyese që përmban, limoni është në krye të listës së shëndetit. Por a e dini se mund të përdoret edhe për punët e shtëpisë? Ky përbërës thelbësor i kuzhinave tona është një produkt kryesor për pastrimin e të gjithë shtëpisë. Dhe për një qasje zero të mbeturinave, mos e hidhni lëvoren pasi ta keni shtypur. Mund të jetë e dobishme për pastrimin e të gjithë shtëpisë!

Limoni definitivisht nuk është një frut si çdo tjetër. Falë përmbajtjes së lartë të flavonoideve, ky super ushqim ndihmon në kujdesin për lëkurën, flokët dhe shëndetin tonë. Por vetitë e tij nuk përfundojnë këtu. Acidi citrik që përmban i jep një veprim të frikshëm në mirëmbajtjen e shtëpisë. Për të pastruar njollat ​​më kokëforta, kujdesuni për lavatriçen tuaj ose pastroni rubinetat tuaja, ky agrume është një produkt me shumë përdorime që është një nga këshillat më të njohura të gjyshes.

Për mirëmbajtjen e shtëpisë, zgjidhni atë natyrale

Sapuni i zi, sapuni i Marsejës, domatja, uthulla e bardhë, sode buke apo edhe limoni janë përbërës natyralë që ju lejojnë të pastroni shtëpinë pa iu drejtuar kimikateve. Shumica e këtyre pastruesve të disponueshëm në treg janë të ngarkuar me substanca toksike që janë të dëmshme për shëndetin tuaj dhe mjedisin. Për të ruajtur brendësinë tuaj nga dyshemeja në tavan, zgjidhni një pastrues eko-përgjegjës, ekonomik dhe brenda mundësive të dollapit.

Si ta pastroni shtëpinë me lëvozhgë limoni

1. Hiqni njollat ​​e djersës dhe pastroni rrobat

Për të pastruar rrobat dhe për të hequr njollat ​​nga tekstilet tuaja, limoni është aleati juaj më i mirë. Thjesht spërkatni pak sodë buke në zonën e njollosur dhe fërkojeni njollën me lëkurën e limonit pasi ta keni shtrydhur. Në një legen, derdhni ujë të valë dhe lëngun e limonit që do të kishit lënë më parë mënjanë dhe më pas vendosni rrobat tuaja atje. Zhyteni në ujë të nxehtë për një orë. Mund të lani me dorë duke shtuar detergjent ose sapun Marseille në legenin tuaj ose të shtrydhni pëlhurën tuaj dhe ta vendosni në lavatriçe.

2. Pastroni sipërfaqet

Për të pastruar lavamanin e kuzhinës ose banjës dhe sipërfaqet prej çeliku inox ose qeramike, nuk ka nevojë të shpenzoni një pasuri të madhe për pastrues kimikë, vetëm limoni është shumë efektiv në pastrimin e njollave më të vështira . Mjafton të shtrydhni gjysmë limoni dhe ta përdorni si sfungjer. Fshijini sipërfaqet për t’i thënë lamtumirë papastërtisë dhe shenjave të gëlqeres. Lëreni të veprojë për disa minuta dhe shpëlajeni me ujë të pastër. Për ta bërë rubinetin tuaj të shkëlqejë, bëni të njëjtin proces dhe fshijeni me një leckë të thatë mikrofibre ose letër thithëse për të hequr të gjitha mbetjet e shkallës. Kjo metodë është shumë efektive në heqjen e gjurmëve të gëlqeres nga pajisjet e kuzhinës.

3. Aromatizoni shtëpinë tuaj

Nëse ky agrume është një pastrues i shkëlqyer i shtëpisë, gjithashtu ju lejon të sillni aroma të këndshme në shtëpinë tuaj. Për ta bërë këtë, shtrydhni limonin duke përdorur një shtrydhëse frutash për nxjerrjen e të gjithë lëngut dhe ziejeni lëkurën e tij në një tenxhere të mbushur me ujë për rreth tridhjetë minuta. Lëreni të ftohet dhe më pas derdhni lëngun në një shishe llak. Rezultati: një deodorant natyral që do të ndihmojë në eliminimin e të gjitha aromave të këqija. Për të aromatizuar shtëpinë, ekziston edhe një truk i pandalshëm me sodë buke. 

4. Bëni një degreaser natyral

Nuk shiten më yndyrna në supermarkete, preferoni limonin për të hequr të gjitha njollat ​​e yndyrës. Pritini lëkurët e 5 limonëve në copa të vogla dhe vendosini në një kavanoz qelqi. Derdhni uthull, mbylleni fort dhe lëreni të qëndrojë për dy javë. Pastaj filtroni përgatitjen tuaj në një kavanoz tjetër dhe mbaroni! Një degreas natyral, ekonomik dhe ekologjik.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *