5 këshilla pak të njohura për të pasur këmbë të bukura dhe të buta

Këmbët shumë të thata, thembrat e dëmtuara, thonjtë e zverdhur, një mori çrregullimesh mund të dëmtojnë këmbët tona. Të mbyllur çdo ditë në këpucë, ata kërkojnë kujdes të rregullt për të rifituar butësinë e tyre. Zmadhoni këshillat natyrale për t’u adoptuar për seancat e kokoshit të denja për një sallon bukurie.

Ne priremi t’i harrojmë ato, por këmbët tona janë mjeti ynë i parë i transportit dhe na mbështesin çdo ditë. Të zhveshur, me taka, çizme kyçin e këmbës, sandale apo këpucë sportive, ata përballen me sulme të shumta. Për këtë qëllim, këtu janë disa kujdes në shtëpi për t’i siguruar ato.

vazelinë me lëng limoni

Lëng limoni dhe vazelinë për hidratim – Burimi: spm

1. Një trajtim me limon dhe vazelinë

Nëse limoni është i njohur për përfitimet e shumta shëndetësore , ky agrume është gjithashtu aleati i padiskutueshëm i trajtimeve tona të bukurisë. Astringjent dhe pastrues, ai është gjithashtu i pajisur me veti të dobishme antiseptike, siç tregohet në këtë studim të botuar në revistën “Shkenca e Ushqimit dhe Ushqimi”.

I kombinuar me vazelinë me virtyte thellësisht hidratuese, ju lejon të gjeni këmbë të buta dhe të lëmuara, pa të meta. Për të përgatitur këtë trajtim do t’ju duhet:

  • 1 lugë gjelle vazelinë
  • Lëngun e ½ limoni

Si të aplikohet ky trajtim?

Mbuloni këmbën me këtë përzierje, veçanërisht thembrat. Lëreni për 10 minuta më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

qumësht vaj ulliri

Vaji i ullirit kombinohet me qumësht për përfitime optimale – Burimi: spm

2. Një banjë hidratuese për këmbët me qumësht dhe vaj ulliri

Qumështi është padyshim një nga përbërësit më të njohur të bukurisë për përfitimet që i jep lëkurës, veçanërisht për shkak të përmbajtjes së acidit laktik. Ky përbërës, i cili gjendet në disa formula kozmetike, ka njohur vetitë hidratuese, sipas një artikulli në revistën shkencore Molecules. I kombinuar me vaj ulliri i cili ndan të njëjtat përfitime falë acideve yndyrore dhe përmbajtjes së vitaminave A dhe E, ai paraqet një kujdes të jashtëzakonshëm për këmbët e thata dhe të çara.

Për të përgatitur këtë banjë këmbësh, do t’ju duhet:

  • 400 ml qumësht
  • 2 lugë gjelle vaj ulliri
  • 1 lugë çaji kripë

Si ta aplikoni këtë trajtim? 

Ngroheni qumështin për disa minuta, aq sa të jetë i vakët, më pas hidheni në një legen. Më pas zhytni këmbët në qumësht dhe lërini të qëndrojnë për rreth 20 minuta. Pasi të ketë kaluar kjo kohë, përzieni vajin e ullirit me kripën dhe përdorni këtë preparat për të fshirë qelizat e vdekura për rreth 5 minuta. Zhytini këmbët përsëri në qumësht dhe më pas shpëlajini me ujë të pastër.

Një alternativë më e shpejtë është të përzieni të gjithë përbërësit në legen, t’i lini këmbët të pushojnë për disa minuta përpara se të bëni eksfolim dhe më pas t’i shpëlani.

Kujdesi për mango me banane

Një kujdes për këmbët i bazuar në purenë e bananes dhe mangos – Burimi: spm

3. Një trajtim ushqyes me banane

Përtej përfitimeve të njohura, pa harruar përfitimet shëndetësore të lëvozhgës së bananes , ky frut ka virtyte të jashtëzakonshme për të ushqyer lëkurën e dehidratuar dhe për të qetësuar irritimin. Një avantazh i madh kur e dini se këmbët ose thembra mund të abuzohen çdo ditë, veçanërisht kur mbani këpucë të hapura në pjesën e pasme ose kur këmbët i nënshtrohen fërkimit të përsëritur.

Për të përgatitur këtë trajtim ushqyes, do t’ju duhet:

  • 2 banane (mundësisht organike)
  • Disa copa mango (opsionale)

Si ta aplikoni këtë trajtim për këmbët?

Për të përgatitur këtë trajtim, thjesht vendosni dy bananet tuaja në një blender dhe përzieni gjithçka derisa të përftoni një pure. Mund të shtoni edhe mango, një frut me veti hidratuese shumë të vlerësuar nga lëkura jonë. Pasi kjo pastë të jetë gati, aplikojeni në këmbë. Më pas lëreni të qëndrojë për 10 minuta, më pas shpëlajeni gjithçka me ujë të pastër.

hidratim pure avokado

Pure avokado për hidratim intensiv – Burimi: spm

4. Një trajtim eksfoliues me avokado, kripë dhe mente

Kripë, avokado dhe vaj esencial mente, nuk duhet më shumë për të gjetur këmbë të lëmuara dhe të pastruara! Falë veprimit eksfolues të kripës, vetive stimuluese dhe kundër lodhjes së mentes, si dhe fuqisë hidratuese të avokados, këmbët tuaja do të rifitojnë të gjithë butësinë e tyre. Nga rruga, avokado mund të përdoret edhe për flokë të butë dhe të mëndafshtë!

Për të kryer këtë trajtim eksfolimi, do t’ju duhet:

  • 1 lugë gjelle kripë të imët
  • 3 lugë avokado të shtypur
  • 3 pika vaj esencial mente

Si ta aplikoni këtë trajtim eksfolimi?

Përzieni tre përbërësit tuaj në një tas të pastër, më pas përdorni përgatitjen që rezulton për të masazhuar këmbët tuaja për 5 minuta. Pasi masazhi ka përfunduar, lëreni të qëndrojë për 5 minuta të tjera dhe më pas shpëlajeni me ujë të vakët.

pastë dhëmbësh kallus

Pasta e dhëmbëve është ilaçi i gjyshes për kallo – Burimi: spm

5. Pastë dhëmbësh për thonjtë e verdhë

Ky ilaç mund t’ju befasojë dhe për arsye të mirë, përfshin përdorimin e pastës së dhëmbëve! Sipas një artikulli të revistës Marie France, kjo e fundit do të bënte të mundur tejkalimin e thonjve të zverdhur nga llaku duke i kthyer të gjithë bardhësinë e tyre. Një tjetër truk i gjyshes është të aplikoni një shtresë të lehtë pastë dhëmbësh në zonat e vrazhda të këmbës për 1 deri në 2 minuta përpara se të shpëlani, megjithëse kjo metodë nuk është e provuar shkencërisht se është efektive.

Përveç kësaj, rekomandohet fuqimisht të mos aplikoni pastë dhëmbësh në lëkurë nëse vuani nga djegie, çarje, acarim ose plagë të hapura. Në të vërtetë, edhe pse mund të sigurojë një ndjenjë freskie në atë kohë, pasta e dhëmbëve mund të rrisë reaksionin inflamator dhe rrezikun e infeksionit! <

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *