7 përdorime të mahnitshme të sfungjerit të leshit të çelikut që nuk ju kemi thënë kurrë

Leshi i çelikut, i quajtur gjithashtu leshi i çelikut, është një produkt gërryes që mund të përdoret për të pastruar, degresuar dhe pastruar shumë lloje sipërfaqesh. Në këtë artikull, ne ju tregojmë se, falë forcës dhe shkathtësisë së tij, leshi i çelikut nuk është vetëm për pastrim. Në të vërtetë, mund të shërbejë më shumë se një përdorim.

Leshi i çelikut është një produkt i domosdoshëm në shtëpi dhe mund të përdoret në shumë mënyra Përveç kryerjes së një sërë detyrash pastrimi shtëpiake, ai ka një sërë përdorimesh të tjera, duke përfshirë DIY.

lesh çeliku

Lesh çeliku – Burimi: spm

Lesh çeliku dhe lesh çeliku: i njëjti produkt me një ndryshim

Leshi i çelikut është bërë nga tela të hollë çeliku që e bëjnë të lehtë zhveshjen e sipërfaqeve pa gërvishtje. Por për fibrat më të imta, flasim për lesh çeliku i cili nuk është as më shumë e as më pak  se leshi i çelikut me fije shumë të imta . Kur flasim për njërën apo tjetrën, gjithmonë i referohemi të njëjtit produkt. Një produkt i krahasueshëm me letër zmerile, një letër gërryese, efektiviteti i së cilës përcaktohet gjithashtu nga një kokërr e imët, shumë e imët ose tepër e imët.

Si të përdorni siç duhet leshin e çelikut?

Leshi i çelikut është veçanërisht i dobishëm kur dëshironi të lëmoni disa sipërfaqe të tilla si punimet e drurit ose të pastroni sipërfaqet e depiluara. Është ideal për përmirësimin e përfundimeve ose promovimin e zhveshjes. Aftësitë që ajo i detyrohet kapacitetit të saj gërryes. Përveç kësaj, do të jetë e këshillueshme që të zgjidhni finesën e  fibrave sipas detyrës që do të kryeni.

Lesh çeliku sipas trashësisë

Lesh çeliku n ° 000

Leshi më i mirë i çelikut. Në mënyrë efektive heq pluhurin nga sipërfaqet prej druri përpara se të llakohet. Është gjithashtu i përshtatshëm për shumë sipërfaqe si qelqi apo bronzi sepse mund t’i lustrojë ato pa i gërvishtur.

Lesh çeliku nr 2

Qoftë për një pjesë mobilie apo një dysheme druri, ky lesh çeliku mund të heqë njollat ​​falë kapacitetit të tij gërryes. Është gjithashtu perfekt për heqjen e bojës, drurit të depiluar dhe dyshemeve me parket. Për një efekt më të mirë, mund ta përzieni me një produkt tjetër zhveshjeje.

Lesh çeliku nr 4

Është leshi më i trashë i çelikut. Është veçanërisht i përshtatshëm për rinovimin e dyshemeve të dëmtuara të parketit ose drurëve të fortë. Duke qenë se është gërryes, duhet përdorur i thatë.

lesh çeliku

Lesh çeliku – Burimi: spm

7 përdorime të leshit të çelikut

1. Ajo pastron tenxheret dhe tiganët

Për enët metalike të gatimit, leshi i çelikut është produkti ideal kundër njollave të vështira të gatimit, sepse vepron si një sfungjer gërryes. Fërkoni një lesh çeliku  mbi enët e lagura për të liruar njollat ​​e forta.  Ju gjithashtu mund të përdorni një jastëk gërryes për pastrim.

2. Ajo mpreh gërshërët

Nëse dëshironi të mprehni gërshërët, dijeni se këtë mund ta bëni thjesht duke prerë me të leshin e çelikut. Mjafton të bëni disa pika për t’i  bërë skajet e gërshërëve më të mprehta.

3. Ajo shtrëngon vidhat

Ju mund të përdorni leshin tuaj të çelikut për të mbushur një vrimë që është shumë e madhe për një vidë. Për ta bërë këtë, vendosni pak rreth vidës në mënyrë që ta shtrëngoni dhe kështu  ta mbani në vendin e vet.

4. Ajo pastron furrën dhe skarë

pastrimi i skarës së skarës

Pastrimi i skarës për Barbecue – Burimi: spm

Leshi i çelikut shquhet si një pastrues i jashtëzakonshëm për të  bërë që furra dhe skarë të shkëlqejnë . Për të funksionuar, përdorni një copë leshi çeliku për të pastruar dhe hequr papastërtitë dhe mbetjet e djegura menjëherë pas aktivizimit të ciklit të vetëpastrimit të furrës.

Kur bëhet fjalë për Barbecuen tuaj, leshi i çelikut e bën punën e përditshme të pastrimit të skarës shumë më pak të dhimbshme. Për ta bërë këtë,  pastroni papastërtitë e ngulura në fletët e pjekjes  me një lesh çeliku të njomur në ujë me sapun.

5. Ajo gërvisht mjetet e kopshtarisë

Gjithçka që duhet të bëni për të hequr ndryshkun nga veglat e kopshtit është  t’i lustroni me lesh çeliku  ose lesh çeliku . Një mjet i shkëlqyer lustrimi dhe një zhveshës i mrekullueshëm. Ju gjithashtu mund të  hiqni ndryshkun me limon dhe kripë. Ja si ta bëni.

6. E vjetëron drurin

Nëse vlerësoni mobiljet me pamje fshatare, kjo këshillë është për ju. Kjo është për shkak se leshi i çelikut mund t’i bëjë mobiljet tuaja prej druri të plaken më shpejt  për t’i dhënë një pamje të konsumuar.  Së pari, lagni leshin tuaj të çelikut në uthull përpara se të pastroni drurin. Kjo ju jep pamjen që dëshironi pa pasur nevojë të prisni vite.

7. Lejon përsosjen e zhveshjes përpara aplikimit të një shtrese boje

lëmues sipërfaqe druri

Lëmimi i një sipërfaqe druri – Burimi: spm

Përpara se të përfundoni mobiljet tuaja prej druri të sapo zhveshur duke aplikuar bojëra dhe llaqe, përdorni një copë leshi çeliku  për të hequr pluhurin që rezulton nga lëmimi i drurit.

Pasi të keni lustruar fibrat e drurit, mund t’i lyeni me llak ose të aplikoni shtresën tuaj të bojës. Për këtë,  ju mund të përdorni llaqe natyrale  për t’i dhënë mobiljeve tuaja atë pamjen e re që ju dëshironi.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *