8 përdorime befasuese të letrës së aluminit që ndoshta nuk i keni ditur

Nëse përdorim letër alumini për paketimin e ushqimeve ose për të pjekur një pjatë në furrë, përdorimet e tjera të saj mund t’ju habisin. Në të vërtetë, ka një duzinë përdorimesh të letrës së aluminit të panjohura për shumicën. Këtu është një listë jo shteruese.

Shpesh gjejmë letër alumini në kuzhinat tona, qoftë për ruajtjen e ushqimit, mbështjelljen e ëmbëlsirave apo pjekjen në letër. Por ajo që nuk dimë është se ofron  përdorime të mahnitshme  që e bëjnë jetën e përditshme më të lehtë.

rul alumini

Roll letre alumini – Burimi: spm

Hekurosni lehtësisht rrobat

Ndonjëherë, ne mund të shkojmë shumë me hekurin për të shpalosur disa rroba. Por duke vendosur letër alumini  nën kapakun e dërrasës së hekurosjes , alumini do të reflektojë nxehtësinë për ta bërë më të lehtë hekurosjen. Nuk do të duhet të humbni kohë duke kaluar pajisjen tuaj kaq shumë herë.

Vini re gjithashtu se alumini është i përsosur për pastrimin e tabanit të hekurit. Për ta bërë këtë, thjesht fërkojeni  me letër alumini dhe kripë të trashë dhe më  pas kaloni hekurin mbi tavolinën e hekurosjes.

Ruani ushqimin

Me letër alumini mund të rrisni jetëgjatësinë e disa ushqimeve  si selino apo brokoli.  Për ta bërë këtë, mjafton t’i mbështillni me letër alumini dhe më pas t’i vendosni në frigorifer. Përveç kësaj, letër alumini mund të përdoret gjithashtu për të mbuluar mishin dhe në këtë mënyrë ruan nxehtësinë e tij.

Mprehni gërshërët

Gërshërë mprehëse

Gërshërë mprehëse – Burimi: spm

Për të mprehur gërshërët me letër alumini, mjafton të palosni një fletë alumini në tre dhe  ta prisni disa herë me gërshërë për t’i mprehur.

Shkëlqim enë argjendi

Për të përdorur fletët e letrës së aluminit dhe për të  marrë sende argjendi me shkëlqim, fillimisht  mbuloni pjesën e poshtme të një ene me letër alumini dhe më pas vendosni enët e argjendit sipër. Hidhni sipër 2 lugë çaji sodë buke dhe 2 lugë çaji kripë përpara se të mbuloni enët e argjendit me ujë të nxehtë. Prisni 5 minuta përpara se ta shpëlani dhe ta thani.

Dijeni gjithashtu se duke formuar një top me letër alumini, mund të pastroni enët e kuzhinës si  tenxhere, tava prej gize ose tepsi.  Një teknikë e dobishme për të hequr ushqimin e ngecur.

Përdoreni atë si një reflektor drite

Nëse keni një dhomë ku mungon drita, alumini është një zgjidhje e mrekullueshme për zgjidhjen e problemeve. Për ta bërë këtë, merrni  tre kuti me të njëjtën madhësi, një shirit ngjitës dhe natyrisht, letër alumini.

Vendosni kutitë njëra mbi tjetrën duke i mbështjellë me shirit ngjitës dhe duke u siguruar që ato të mund të palosen në tre. Më pas rreshtojini me letër alumini për të vepruar si reflektues të dritës. Thjesht duhet  t’i vendosni pranë një dritareje në  mënyrë që të reflektojnë dritën nga jashtë në brendësi.

Eliminoni elektricitetin statik

Elektriciteti statik është një avari që njihet me tharësen dhe veshjet sintetike. Në të vërtetë këta të fundit dalin të ngarkuar me energji elektrike. Për të zgjidhur problemin, vendosni  një top alumini në një tharëse të  mbushur me rroba për të thithur energjinë elektrike dhe për të parandaluar që rrobat t’i nënshtrohen.

Parandaloni ndryshkun

trajtimi i ndryshkut

Trajtimi i ndryshkut – Burimi: spm

Për të zgjatur jetëgjatësinë e tiganit tuaj ose të ndonjë objekti tjetër të prirur ndaj ndryshkut, thjesht fërkojeni atë me një fletë metalike të grimcuar në një top. Ndryshku mund të gjendet edhe në veshje. Këshillohet që në këtë rast të përdorni  disa truke natyrale për t’i eliminuar ato.

Hiqeni tabakën e akullit nga frigoriferi

Gjithçka që duhet të bëni këtu është të vendosni një fletë alumini në frigorifer dhe të vendosni tabaka me kuba akulli. Kjo do t’jua bëjë më të lehtë  heqjen  e kësaj të fundit  kur ju nevojitet.

Kujdes

Tani që kemi mbuluar disa nga përdorimet më të habitshme të letrës së aluminit,  dijeni se kjo letër pjekjeje nuk është e lirë nga rreziqet si paralajmërimi Chris Exley,  profesor i Universitetit. Dhe për arsye të mirë, është e rëndësishme të kemi parasysh efektet e mundshme të dëmshme të tij në shëndetin tonë duke moderuar përdorimin e tij për gatimin e ushqimit. Në fakt, me nxehtësinë, ky produkt mund të lërë gjurmë alumini në ushqim, të konsideruara të dëmshme për shëndetin. Për këtë, gjithmonë mund të alternoni aluminin dhe fletën e letrës së pjekjes.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *