Alkooli 90 °: një dezinfektues me shumë qëllime, edhe për shtratin tuaj

Kur bëhet fjalë për dezinfektimin, pothuajse të gjithë kemi të njëjtin refleks: përdorim alkool. Ky produkt është praktikisht një nga gjërat thelbësore në shtëpi për të kapërcyer sëmundjet e vogla të jetës së përditshme.

Përmbledhje

Megjithatë, pak njerëz e dinë se 90% alkool mund të përdoret në një mijë e një mënyra. A i dini përdorimet e tij të ndryshme? A mund të eliminoni insektet apo bakteret me ndihmën e alkoolit? E tëra çfarë ju duhet të bëni është të spërkatni dyshekun dhe jastëkët, dhe pas disa herë shtrati juaj do të shpëtojë nga këto dëmtues.

Pra, po, është zgjidhja e mrekullisë për çdo problem dezinfektimi, por ne gjithashtu ju kujtojmë se alkooli është një lëndë djegëse, kështu që kini kujdes nga rreziku i zjarrit dhe mbajeni të mbyllur, dhe veçanërisht larg mundësive të fëmijëve.

Këtu janë përdorimet e ndryshme të alkoolit për të cilat mund të mos dini ende.

-Lufton plagët e ftohta

Rreth 85% e popullsisë së botës është e infektuar me virusin herpes. Nëse filloni të ndjeni ndjesi shpimi gjilpërash dhe lëkura bëhet e fryrë dhe e kuqe me flluska, thjesht aplikoni alkool izopropil në zonën e lënduar ose të prekur dhe plagët e ftohta do të largohen së shpejti. Sipas Universitetit të Miçiganit, ky lloj alkooli kontribuon në zhdukjen e shpejtë të herpesit.

-Aliminon qimet e rritura

Aplikoni pak alkool në sqetull dhe zonën e bikinit pas rruajtjes për të parandaluar qimet e rritura. Një teknikë e thjeshtë dhe efektive në të njëjtën kohë.

-Mund të shërbejë si një qese ftohëse

Përzieni një dozë alkooli me dy doza ujë dhe ruani në një qese plastike të mbyllur në frigorifer për një orë. Pastaj përdorni atë si një pako akulli për çdo dëmtim ose mavijosje.

-Ha heq manikyrin e thonjve

Pastruesit e zakonshëm të manikyrave janë të mbushur me kimikate që dëmtojnë thonjtë. Kjo është arsyeja pse është më mirë të përdorni alkool fërkues si zëvendësues të kimikateve aceton.

-Vret morrat

Ju duhet të derdhni alkool në një shishe llak dhe të shtoni disa pika vaj esencial livando. Më pas spërkateni këtë tretësirë ​​në lëkurën e kokës dhe lëreni të veprojë për 15 deri në 20 minuta. Pastaj kreh flokët për të hequr morrat e vdekur. Përsëriteni për disa ditë për të marrë rezultatin e dëshiruar.

-Ai dezinfekton duart tuaja

Mund të jetë një dezinfektues shtëpiak dhe efektiv i duarve. Përzieni ½ lugë alkool izopropil, disa pika vaj esencial të pemës së çajit dhe 100 gram xhel Aloe Vera.

Këtu janë disa këshilla për përdorim më të mirë dhe me kujdes

> Sipërfaqet e përshtatshme për përdorimin e alkoolit:

Ndërrimi i tryezës ose sipërfaqeve të tjera të forta Koshi i
pelenës
Të gjitha dorezat dhe dorezat
Vendi i tualetit dhe sedilja përforcuese
Lodrat e mëdha (si soba e madhe) të pastruara më parë

»Gjërat që duhen shmangur:

Në lodrat e veshura në gojë
Në pëlhura
Në pajisjet elektronike ose lodrat me bateri

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *