Bëni një locion natyral për të hequr aknet dhe për të pasur lëkurë perfekte

Shumë e zakonshme tek të rinjtë, aknet janë një gjendje e lëkurës. Puçrrat dhe pikat e zeza shfaqen dhe bëhen një sprovë e vërtetë për ata që vuajnë prej tyre. Mos u shqetësoni, aromaterapia zbulon një ilaç të bazuar në vajin esencial të karafilit për të lehtësuar këtë shqetësim dhe për të luftuar kundër këtij defekti të lëkurës.

Shpesh i përdorur në preparate mjekësore për të  qetësuar dhimbjet e dhëmbëve  ose për të trajtuar halitozën, karafili, përveç që është qetësues i dhimbjes, ndihmon në trajtimin e problemeve të lëkurës duke përfshirë puçrrat, të cilat janë një problem i lëkurës i lidhur me një infeksion mikrobik. Për këtë qëllim, vaji i karafilit do të vepronte si një antibakterial dhe një antimikrobik për të luftuar kundër mikroorganizmave që mund të shkaktojnë puçrra fytyre.

Vaji i karafilit për të luftuar aknet

Vaji i karafilit për të luftuar aknet. Burimi: spm

Pse vaji i karafilit?

Falë vetive të tij antiseptike, dezinfektuese dhe antibakteriale, vaji i karafilit konsiderohet të jetë një përbërës shumë efektiv kundër akneve, si vaji esencial i pemës së çajit. Eugenoli që përmban karafili ka një veprim të fuqishëm antibakterial  dhe analgjezik. Ky përbërës i jep vajit esencial të kësaj erëze fuqinë për të pastruar lëkurën dhe për të luftuar aknet siç tregohet në studimin aktual të   botuar në JAMA Dermatology. Prandaj, vaji esencial i karafilit është një aleat i vërtetë i bukurisë dhe një përbërës thelbësor për të kompletuar arsenalin tuaj të kujdesit të lëkurës.

Si të përdorni vajin esencial të karafilit për të trajtuar aknet?

Lëkura e yndyrshme dhe e prirur ndaj akneve  mund të përfitojë nga vaji esencial i karafilit. Ka disa mënyra se si mund të përdoret për të luftuar puçrrat e akneve.

–           Në locion

Ziejini dhjetë karafil në dhjetë mililitra ujë për dhjetë minuta, më pas lërini të piqen gjatë natës. Filtroni përgatitjen dhe ruani në një shishe të sterilizuar më parë. Aplikoni një top pambuku të lagur në këtë tretësirë ​​në zonat e fytyrës që do të trajtoni dhe lëreni të thahet. Ky preparat mund të mbahet i freskët për 48 orë.

Vaj esencial i karafilit

Vaj esencial i karafilit. Burimi: spm

–           Me një shtupë pambuku

Thjesht lagni një shtupë pambuku me një pikë të këtij vaji esencial dhe lagni puçrrat e akneve. Ky vaj ndihmon në eliminimin e puçrrave ekzistuese duke reduktuar skuqjen dhe shenjat.

–           Në trajtimin e pikave

Përzieni një pikë vaj esencial të karafilit me një hidratues jo komedogjen dhe aplikojeni në fytyrë. Ky trajtim ndihmon në eliminimin e papastërtive nga poret, redukton sebumin e tepërt dhe parandalon shpërthimet e ardhshme, falë antioksidantëve që përmban vaji i karafilit.

Është e mundur të përzieni vajin e karafilit me vajra të tjerë

–           Vaj kokosi dhe vaj esencial të karafilit

Trajtim me vaj kokosi dhe vaj karafili

Kujdesuni për vajin e kokosit dhe karafilin. Burimi: spm

Për këtë trajtim do t’ju duhet:

– 3 deri në 5 pika vaj karafili;

– 1 lugë gjelle vaj kokosi.

Pasi të keni pastruar fytyrën, aplikojeni përzierjen e dy përbërësve në fytyrë, duke masazhuar me lëvizje të vogla rrethore dhe duke u fokusuar në zonat me akne, për dhjetë minuta. Lani fytyrën me një pastrues pa vaj dhe thajeni.

Ky trajtim funksionon edhe falë  vetive antibakteriale të vajit të kokosit i  cili largon papastërtitë dhe poret e bllokuara. Ky kombinim punon për të zhdukur bakteret që shkaktojnë aknet.

–           Vaj ulliri dhe vaj esencial të karafilit

Për këtë do t’ju duhet:

– 3 deri në 5 pika vaj karafili;

– 1 lugë vaj ulliri 100% të pastër.

Aplikojeni përzierjen e vajrave në fytyrën tuaj pasi ta pastroni, më pas masazhoni për dhjetë minuta. Lani fytyrën me një pastrues të veçantë për lëkurën me akne dhe thajeni.

Vaji i ullirit në kombinim me vajin esencial të karafilit ndihmon në stimulimin e aktivitetit antibakterial të këtij të fundit dhe rigjallëron lëkurën. Kështu plagët zvogëlohen dhe çehra përmirësohet.

Paralajmërimet 

Si të gjithë vajrat esencialë, vaji i karafilit është i ndaluar për gratë shtatzëna dhe fëmijët nën moshën gjashtë vjeç. Gjithashtu nuk rekomandohet për personat me lëkurë të ndjeshme, të cilët duhet së pari të bëjnë një test të lëkurës përpara se ta përdorin.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *