Historianja Elena Kocaqi bën një reagim të fortë ndaj ngritjes së statujave të Skënderbeut dhe Adem Jasharit: Ju i hiqni urgjentisht sepse e morët pikturën tonë para botës, nuk ishin të tilla

Historiania Eleni Kocaqi e ka quajtur karikaturë në “Shqipëria Live” shtatoren e Heroit Kombëtar Skënderbeu, të vendosur në mes të Prizrenit me rastin e 108-vjetorit të Pavarësisë.

Prizrenit i kërkohet t'i heqë “Skënderbeun” 70 mijë eurosh dhe “Adem Jasharin” e frizerit - Shqiptarja.com

Sipas saj, shtatorja e Skënderbeut dhe Adem Jasharit duhet të hiqen sepse kanë dë mtuar shumë figurën e tyre.

“Mjekra shumë e gjatë, shtati shumë i dobët, mjekra e kthyer në atë mënyrë. Nëse do të krahasojmë Skënderbeun në Shqipëri, aty kemi një Skënderbe si të lodhur të p lakur. Dë mton imazhin historik të figurave, duken më shumë si karikatura dhe jo skulptura, duhet të hiqen nga aty dhe të vendosen me një grup pune”, tha ajo.

Tema e sotme në emision erdhi pas shumë reagimeve nga qytetarët apo ekspertët për skulpturën që kushtoi plot 70 mijë euro.

“Shtatorja e Heroit Kombëtar Skënderbeu duket si

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *