Ja se si mund ta detoksifikoni trupin tuaj përmes këmbëve tuaja

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Kur jemi në një mjedis të pushtuar nga një sërë ndotësish, trupat tanë janë të ndjeshëm ndaj një grumbullimi të shpejtë të toksinave. Prandaj, është vetëm çështje kohe para se trupi të përjetojë ngopjen. Për të eleminuar këto toksina, është e nevojshme që periodikisht të “pastroni” trupin në mënyrë që të ruani funksionimin e veshkave dhe mëlçisë. Në këtë artikull, ne ju tregojmë se si të detoksifikoni trupin tuaj përmes këmbëve duke adoptuar zakone të mira të përditshme.

Ndërsa ka shumë mënyra për të eleminuar toksinat, veçanërisht me dietën detoksifikuese, mund të bëhet  me një banjë të thjeshtë këmbësh . Shtë një metodë e bazuar në refleksologjinë plantare e cila thotë se “zonat refleks” të këmbëve tona janë të lidhura drejtpërdrejt me organet e trupit tonë. Kështu, sugjerohet që duke kaluar nëpër këmbë, është e mundur të trajtoni vende të ndryshme të trupit duke ushtruar presion në zonën e refleksit të dëshiruar.

këmbët e detoksifikimit

Detoksifikoni trupin tuaj përmes këmbëve tuaja – Burimi: spm

Në këtë rast, nuk do të keni nevojë ta bëni sepse thjesht duhet të lani këmbët në një zgjidhje. Duke e bërë këtë,  ju pastroni trupin tuaj  duke stimuluar këmbët.

Banja e këmbëve për të hequr toksinat nga trupi

Ju do të keni nevojë për përbërësit e mëposhtëm:

  • ¼ filxhan kripë deti
  • Gjysmë filxhan uthull molle
  • Gjysmë filxhan kripë Epsom

Metoda e përgatitjes:

  • Përgatitni një kovë me ujë të nxehtë ose mbushni vaskën tuaj
  • Derdhni të gjithë përbërësit
  • Lani këmbët në tretësirë
  • Mbani këmbët tuaja në përzierje për 30 deri në 40 minuta
  • Nxirrini pastaj thajini

Për të siguruar një rezultat të kënaqshëm, do të varet nga ju që ta keni zakon ta bëni atë çdo ditë para gjumit. Provoni  gjithashtu versionin e limonit të banjës ndërsa lehtësoni këmbët.

Mënyra të tjera për të hequr toksinat nga trupi

Për të ndihmuar trupin tuaj të eliminojë mbeturinat dhe të pastrohet, kërkohet “kurimi i detoksifikimit”. Alsoshtë gjithashtu po aq e rëndësishme të adoptoni zakone të afta për të ruajtur shëndetin tuaj dhe për të eleminuar toksinat. Këtu ata janë :

Fitoni nga frutat dhe perimet:  Siç e dini, nuk ka asgjë më të mirë se frutat dhe perimet organike. Gjithashtu mbushni ushqimet e pasura me fibra dhe antioksidantë pa harruar çajrat dhe infuzionet bimore si çaji jeshil si dhe një hidratim të mirë ditor për të eliminuar toksinat.

Thuaji jo pjatave industriale:  Trupi juaj vuan vetëm nga pjatat industriale për shkak të përbërjes së tyre të aditivëve ushqimorë. Në vend të kësaj, përmbajuni një diete të shëndetshme dhe të freskët.

Shmangni duhanin dhe alkoolin nëse është e mundur   shtë e rëndësishme të ndaloni pirjen e duhanit dhe alkoolin, i cili vetëm ngadalëson procesin e eliminimit të toksinave.

Ecni sa herë që mundeni:  Mos e humbisni mundësinë për të lëvizur. Ndryshoni zakonet tuaja të udhëtimit duke zëvendësuar ashensorin me shkallë, për shembull, duke zgjedhur ecjen nëse destinacioni juaj nuk është larg, ose duke ecur pak para se të merrni një taksi.

Sillni ajër në shtëpinë tuaj:  isshtë e rëndësishme të ventiloni shtëpinë për të parandaluar bllokimin e kimikateve brenda dhe për të parandaluar grumbullimin e lagështirës. Pra hapni dritaret tuaja për 10 deri në 15 minuta në ditë.

Merrni frymë më mirë:  Sistemi juaj imunitar mund të forcohet me frymëmarrjen e stomakut. Kjo do të largojë toksinat nga trupi juaj ndërsa do ta lirojë atë nga stresi i ruajtur atje. Ju gjithashtu mund të shkoni në  meditim dhe ushtrime joga.

Kaloni në yndyrna të mira: Në vend që të sulmoni trupin tuaj me “yndyrna të këqija”, zgjidhni ato që përmbahen për shembull në arra, salmon, açuva, etj. Dilni pra nga gjithçka që është mish i ftohtë, djathë, qumësht i plotë ose krem ​​i freskët.

Përtypni për një kohë të gjatë:  Shumë njerëz hanë ushqim pa u përtypur mjaftueshëm. Si rezultat, ata përjetojnë refluks gastrik dhe fryrje që mund të shmangen. Prandaj është e nevojshme të përtypni sepse kjo gjithashtu do t’ju lejojë të arrini ngopjen më shpejt. Hani dhe shijoni.

Bëni kardio:  Djersitja e mirë përmes aktivitetit fizik është një mënyrë e shkëlqyeshme për të larguar toksinat. Ju mund të zgjidhni një aktivitet që ju përshtatet.

Vendosni bimë pastruese në shtëpinë tuaj:  Për një brendshme më të shëndetshme, ka bimë që pastrojnë ajrin, eliminojnë toksinat dhe pastrojnë. Për shembull: Lavender, aloe-vera dhe shumë të tjerë.

Lëngu i limonit për pastrimin e mëlçisë:  Çdo mëngjes, stimuloni mëlçinë tuaj duke pirë lëng limoni në stomak bosh për të ndihmuar në pastrimin e fshikëzës së tëmthit. Ju gjithashtu mund t’i drejtoheni  pijeve të tjera që kryejnë të njëjtat funksione.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *