Kjo gjyshe është një ndikuese e fitnesit – kur shihni fotot e saj do të dëshironi ta imitoni atë

Në ditët e sotme, sporti konsiderohet një aktivitet thelbësor për mirëqenien e një personi. Në këtë kuptim, rekomandohet të ushtroheni rregullisht për të mbajtur në formë dhe për të ruajtur shëndetin. Por edhe nëse përfitimet e sportit duken të padiskutueshme, disa njerëz e kanë të vështirë të futen në lëvizje dhe të adoptojnë aktivitet fizik të rregullt. Për të inkurajuar më shumë njerëz që të kënaqen me sportin dhe të kenë një mënyrë jetese të shëndetshme, një gjyshe është bërë një ndikuese e fitnesit dhe ndan rutinën e saj frymëzuese sportive.

Për të rritur sistemin tuaj imunitar, për të rritur metabolizmin tuaj dhe për të marrë një figurë harmonike, sporti është një aleat i madh. Ndërsa  disa njerëz kanë arritur të transformojnë pamjen e tyre fizike  përmes rutinës së tyre të stërvitjes, të gjithë janë në gjendje të arrijnë qëllimet e tyre përmes motivimit dhe këmbënguljes. Transmetuar nga gazeta  CBC , Zbuloni historinë e Joan McDonald, një ndikuese 74-vjeçare në fitnes, e cila prish diktatet shoqërore dhe që tregon me krenari se pavarësisht moshës së saj, vullneti i saj i hekurt e bën atë një burim të vërtetë frymëzimi..

Historia frymëzuese e një ndikuesi sportiv 74-vjeçar

Joan McDonald, një kanadeze 74-vjeçare, vendosi t’i kushtojë jetën pasionit të saj: sportit.

joan

Një grua 74-vjeçare që shfaq një figurë të tonifikuar-Burimi: spm

Regjistruar shumë abonentë në llogarinë e saj në Instagram, shtatorja zbulon jetën e saj dhe përvojat e saj më të dhimbshme.

joan1

Një burim frymëzimi – Burimi: Instagram

Në fakt, Joan nuk kishte gjithmonë një mënyrë jetese të shëndetshme dhe një figurë të hollë. Në moshën 70 vjeç, gruaja peshonte 90 kilogramë dhe vuante nga disa patologji si presioni i lartë i gjakut, refluksi gastroezofageal, artriti por edhe mbajtja e ujit. Ajo ndihej keq për veten dhe vazhdimisht merrte ilaçe për të lehtësuar sëmundjet e saj. Në atë kohë, vajza e tij, Michelle McDonald, e cila ishte një trajner sporti, e  informoi atë se mbipesha e saj po e përkeqësonte gjendjen e saj . Për ta inkurajuar atë për të vepruar, ajo i shpjegoi atij se kishte dy mundësi: ose ajo vazhdoi me të njëjtën mënyrë jetese dhe pësoi ndikimin e plotë të ndikimit të saj në shëndetin e saj, ose ajo vendosi të ndryshojë rrënjësisht dhe të ketë një mënyrë jetese të shëndetshme.

I vetëdijshëm për vërtetësinë e deklaratave të tij, Joan vendosi të zgjedhë opsionin e dytë dhe të shkojë drejt një mirëqenieje më të mirë.

joan2

Gruaja ka pësuar një transformim rrënjësor – Burimi: Instagram

Kështu Michelle e shtyu nënën e saj të bashkohej me një grup grash që kërkonin të humbnin peshë dhe të kishin një mënyrë jetese të shëndetshme. Ajo duhej të merrte trajnime në distancë dhe të ishte fizikisht aktive, gjë që e kishte veçanërisht të vështirë.

Joan më në fund e mori veten në dorë – Burimi: Instagram

Por pavarësisht vështirësive që iu shfaqën asaj, Joan McDonald tregoi durim dhe këmbëngulje dhe përparoi me ritmin e saj për të qenë në gjendje të mirë fizike.

Gruaja arriti të realizojë një projekt të bukur – Burimi: Instagram

Me kalimin e muajve, shtatorja kuptoi se trupi i saj po ndryshonte, problemet e saj shëndetësore po lehtësoheshin dhe vetëvlerësimi i saj po rritej.

Shumë e lumtur që kishte luftuar për një jetë më të mirë, Joan ishte në gjendje të ndalonte marrjen e ilaçeve të caktuara, humbi peshë dhe ndryshoi veshjet e saj. Sot, në moshën 74 -vjeçare, ajo vesh veshje sportive, dollakë dhe sutjena.

joan3

Përpjekjet e tij u shpaguan – Burimi: spm

Gruaja është bërë një burim i vërtetë frymëzimi dhe ndan rutinën e saj të stërvitjes dhe këshillat dietike në Youtube dhe Instagram. Ajo gjithashtu tregon për rrugën e saj të jetës dhe pengesat që i kanë qëndruar gjatë procesit të saj të evolucionit.

Përfitimet shëndetësore të aktivitetit fizik

Aktiviteti i rregullt fizik ju lejon të ndiheni më të përmbushur në baza ditore dhe të mbroheni nga një sërë sëmundjesh. Këtu janë arsyet pse aktiviteti fizik është i dobishëm për trupin:

  • Përmirëson performancën fizike dhe lehtëson disa gjeste dhe lëvizje të përditshme;
  • Lufton kundër sëmundjeve kardiovaskulare si infarkti i miokardit (sulmi në zemër) ose angina pectoris;
  • Ndihmon në  rregullimin e sheqerit në gjak dhe zvogëlon rrezikun e diabetit  ;
  • Promovon stabilitetin e presionit të gjakut;
  • Lufton kundër obezitetit;
  • Parandalon dhimbjen e mesit;
  • Ndihmon për të pasur një gjumë të qetë;
  • Lufton stresin, ankthin dhe depresionin;
  • Përmirëson funksionet njohëse.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *