Lani flokët me Coca-Cola? Truku i bukurisë që ndan

Ka qenë Suki Waterhouse, aktorja dhe modelja angleze, e cila provoi eksperimentin duke larë flokët me Coca-Cola për t’i trashësuar flokët e hollë. Ajo shpjegon se kjo teknikë i lejon asaj t’i japë vëllim dhe teksturë flokëve të saj. Që atëherë, shumë vlogger në YouTube kanë provuar teknikën e bukurisë. Majë e sipërme apo e rrëzuar?

Lani flokët me Coca-Cola?

Coca-Cola është një pije e gazuar acidike që përmban ujë të gazuar, sheqer, acid fosforik, kafeinë, përbërës natyralë aromatizues dhe ngjyra ushqimore artificiale. Lista e përbërësve sinqerisht nuk është tërheqëse në aplikimin për flokët e saj. Dhe akoma!

I befasuar nga zbulime të tilla, një gazetar i Daily Mail donte t’i merrte fund dhe kreu eksperimentin. Rezultati: flokë që janë në fakt më voluminoz dhe me shkëlqim.

Duket se duke i shpëlarë flokët me pije, përbërësit që depozitohen në skalpin tuaj u japin atyre më shumë teksturë.

Përveç kësaj, për shkak të pH-së së saj acidike, Coca-Cola mbyll kutikulat e flokëve duke u dhënë atyre këtë aspekt shkëlqimi. Soda e bukës u jep volum.

flokët kokakola1

Coca Cola në flokë – Burimi: spm

A është Coca-Cola interes real për flokët?

Por kujdes nga ky aplikacion i cili duket mjaft i çuditshëm. Nëse edhe ju dëshironi ta provoni, kini parasysh se sheqeri në pije dhe aciditeti i tij mund të jenë të rrezikshëm. Shurupi i misrit dhe përbërës të tjerë mund të grumbullohen në lëkurën e kokës dhe të çojnë në probleme si kruajtje, zbokth dhe rënie të flokëve.

Nëse dëshironi ta provoni, sigurohuni që t’i shpëlani flokët dhe lëkurën e kokës tërësisht pasi t’i keni larë me sodë.

Përdorni një shampo të butë për flokët tuaj.

Gjithmonë zgjidhini flokët përpara se t’i shpëlani.

qime kokakole2

Coca-cola në flokë – Burimi: spm

Dhe mbi të gjitha, mos e përdorni shpesh këtë pije për flokët tuaj. Mund t’i heqë flokëve tuaj shkëlqimin dhe hidratimin e tyre natyral.

Coca-Cola sigurisht që nuk do t’ju pastrojë flokët! Përkundrazi, shton sheqer, kafeinë, ujë me sode dhe përbërës të tjerë në flokët tuaj. Edhe nëse duket se funksionon një ose dy herë, kjo do të ndikojë në natyrën e flokëve dhe kokës tuaj në planin afatgjatë. Një këshillë që nuk rekomandohet domosdoshmërisht.

Teknika e bukurisë ndan dhe krijon debat. Majë e sipërme apo e rrëzuar? Ju bëhu gjykatësi!

Lexoni gjithashtu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *