Ndaloni së hedhuri lëvozhgat e vezëve: 7 përdorime gjeniale në shtëpi

Sepse asgjë nuk krijohet, gjithçka transformohet, këshillat dhe truket për ta bërë më të lehtë jetën e përditshme nuk kanë mbaruar duke na surprizuar! Midis tyre, lëvozhgat e vezëve janë të dobishme në shumë mënyra! Le të zbulojmë së bashku se si mund të përdoren për të thjeshtuar jetën e përditshme.

Vezët janë një burim i pandalshëm i ushqyesve për shëndetin. Megjithatë, ne shpesh priremi të heqim qafe gabimet e shtypit që mund të përdoren për ta bërë jetën më të lehtë në shtëpi. 

Pasi të keni ngrënë vezë të ziera fort, instinkti juaj i parë është të hiqni qafe lëvozhgat. Sidoqoftë, këto mund t’ju ndihmojnë me shumë detyra kopshtarie, por edhe për mirëmbajtjen e shtëpisë. Mos i hidhni këto këto burime shumë të dobishme mineralesh!

Pse duhet të mbani lëvozhgat e vezëve në shtëpi?

Vezët janë një burim i pashembullt i lëndëve ushqyese me shumë përfitime, dhe megjithatë ne në mënyrë rutinore i heqim qafe lëvozhgat pa e ditur se ato mund të jenë të dobishme. Riciklimi i këtyre membranave të pasura me kalcium dhe magnez mund – pasi të shtypen – të përdoret si për kopsht ashtu edhe për shtëpi.

Vezë e fortë

Vezë e zier – Burimi: spm

1- Ricikloni lëvozhgat e vezëve për të pastruar tiganët tuaj

Lëvozhga është një grup materialesh organike të cilat, falë vetive të tyre gërryese, veprojnë si agjentë pastrimi, veçanërisht për të hequr yndyrën e poshtme të një tigani  si soda e bukës . Për të përfituar nga mbetjet e guaskës , ajo duhet të bluhet në një blender derisa të merret një pluhur homogjen. Duke përdorur një leckë ose sfungjer dhe ujë me sapun, gjithçka që duhet të bëni është të fërkoni enët tuaja për t’i bërë ato të shkëlqejnë. Një argument bindës për të mbajtur lëvozhgat e vezëve tuaja të ziera fort!

lëvozhga e vezës-pluhur

Pluhur i përftuar nga lëvozhga e vezës – Burimi: spm

2- Përdoreni këtë lëndë organike për të bërë fidanë

Ata që duan të mbijnë bimë të brendshme ose të jashtme pa përdorur tenxhere plastike – ekologjia e detyron! – do të jetë i kënaqur të zbulojë këtë truk. Rritja e një bime në gjysmë lëvozhgë veze të zbrazët është mënyra më e mirë për të pasur mbjellje miqësore me mjedisin. Për këtë, do të jetë e nevojshme ta mbushni me tokë dhe t’i vendosni farat në të. Ne ju këshillojmë t’i vendosni këto gjysmë membrana në kutitë e tyre dhe të prisni derisa bimët të rriten mjaftueshëm. Kur ta vendosni guaskën në tokë,  ajo do të dekompozohet  dhe do t’i sigurojë tokës karbonatin e kalciumit të nevojshëm për rritjen e kërcellit tuaj të ri.

mbjelljen

Plantacion – Burimi: spm

3- Ky material organik është i përsosur për rrobat tuaja

Në vend që të përdorni kimikate, zgjidhni lëvozhgën e copëtuar të vezës direkt në rrobat tuaja. Mund të ketë  një efekt të konsiderueshëm pastrimi, veçanërisht për rrobat tuaja të bardha  për të ruajtur ngjyrën e tyre . Thjesht duhet të hidhni copat e thyera në një rrjetë të shoqëruar me një fetë limoni, një agrume shumë efektive për zbardhjen e rrobave. Lavanderia juaj është më e bardhë se kurrë!

lëvozhga vezët lavanderi

Copa të vogla lëvozhgë veze – Burimi: spm

4- Lëvozhga e vezës: një burim mineralesh për tokën në kopshtin tuaj

Thërrmimi i lëvozhgave të vezëve mund t’ju ndihmojë gjithashtu të ruani kopshtin tuaj. Për të pasur një tokë të pasur me lëndë ushqyese,  ju mund t’i varrosni ato në tokë . Zbërthimi i tyre do të lejojë ujitje më të mirë të tokës duke siguruar lëndë ushqyese shtesë për bimët. Për të përshpejtuar procesin, ndjehuni të lirë të copëtoni predhat në copa të vogla. Një këshillë e mirë për të fekonduar tokën në mënyrë ekologjike.

pemë frutore

Pemët frutore – Burimi: spm

5- Lëvozhga vezësh veçanërisht e dobishme për domate dhe perime të caktuara

Lëvozhgat e vezëve janë të shkëlqyera për mineralizimin e tokës, dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për bimët e  domates, këtë ushqim të mrekullueshëm shëndetësor , për sa kohë që e lini lëvozhgën e biodegradueshme në tokë përpara se t’i mbillni ato. Ky truk ndihmon në mbajtjen e frutit gjallë më gjatë dhe gjithashtu vepron si një pleh natyral i dobishëm veçanërisht për  kungujt, specat, lakrën dhe brokolin .

vegeteaux

Bimët – Burimi: spm

6- Lëvozhga e vezës: një insekticid natyral

Nëse lëvozhga e grimcuar e vezës nuk gjuan gjithmonë të gjitha insektet e dëmshme si afidet, milingonat ose parazitët, ajo nga ana tjetër është e frikshme kundër kërpudhave që mund të hanë gjethet. Për të bërë plehun tuaj natyral, do t’ju duhet të spërkatni copat e vogla të lëvozhgës së vezës së grimcuar në bazën e bimëve. Edhe kërmijtë do të jenë larg tij .

kompostimi

Kompostimi – Burimi: spm

7- Lëvozhgat e vezëve: një pleh natyral

Një lugë gjelle pluhur lëvozhga veze është një burim i pasur lëndësh ushqyese për kopshtin tuaj të perimeve pasi do t’ju lejojë të krijoni kompost për bimët tuaja, të cilave mund t’i shtoni mbetje të tjera organike. Kjo guaskë, e cila vepron si një repelent kundër kërmijve dhe kërmijve,  do të veprojë si një pleh natyral për të pasuruar dhe përmirësuar cilësinë e dherave tuaja .

Do ta kuptoni, mos i hidhni lëvozhgat e vezëve, ripërdorini! Tani do të konsumoni vezët tuaja të ziera plotësisht!

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *