Një truk efektiv për të hequr qafe mushkonjat

Hapja e të gjitha dritareve për të ajrosur shtëpinë tuaj dhe për t’u freskuar duket një ide shumë e mirë, derisa të pushtoheni nga këto krijesa të vogla të bezdisshme: mushkonjat, mizat dhe insektet e tjera që sapo prisnin të hynin në dhomën tuaj. Shtëpi. Për t’ju ​​ndihmuar t’i heqni qafe pa u ekspozuar ndaj rreziqeve të insekticideve kimike, shikoni këtë truk të thjeshtë me bazë limoni.

Kur hyni në shtëpinë tuaj, mushkonjat dhe llojet e tjera të insekteve sjellin me vete një numër të konsiderueshëm të mikrobeve dhe viruseve që mund të ndikojnë në shëndetin tuaj dhe të anëtarëve të familjes, veçanërisht nëse ata janë ende të vegjël ose të vjetër.

Për më tepër, tingulli i tyre i zhurmshëm dhe acarimi i shkaktuar nga kafshimet e tyre, veçanërisht gjatë natës, do t’ju pengojnë të bëni një gjumë të mirë.
Për ta hequr atë në mënyrë efektive gjatë freskimit të ajrit në shtëpinë tuaj, provoni këtë truk shumë të lehtë.

Truku për të hequr qafe mushkonjat

Për ta bërë këtë truk, do t’ju duhet një furrë dhe disa limona. Para se të shkoni në shtrat, pritini 2 ose 3 limona në mes dhe vendosini në raftin e furrës tuaj të nxehur dhe fikeni, ndërsa e lini derën hapur. Era e limonit do të tërheqë insektet dhe gjithçka që duhet të bëni është të ndizni skarën për disa minuta sapo të zgjoheni. Pasi furra juaj të jetë ftohur, hidhini limonët dhe pastroni furrën tuaj.

Këshilla të tjera për të hequr qafe insektet

Bimët aromatike

Një tjetër truk po aq i thjeshtë dhe efektiv për të larguar mushkonjat nga shtëpia juaj dhe për t’i parandaluar ata të hyjnë është vendosja e bimëve aromatike në vende strategjike, siç janë skajet e dritareve ose pranë dyerve. Qoftë borzilok, mente mente, livando apo rozmarinë, era e tyre relativisht e fortë nuk i pëlqen insektet, të cilët së shpejti do të kthehen.

Vajra esenciale

Efekti i tyre kundër mushkonjave vjen edhe nga era e tyre e fortë dhe karakteristike. Thjesht vendosni një difuzor në hapësirat që frekuentoni më shumë dhe mbusheni me eukalipt limoni, bar limoni, karafil, tansi ose vaj esencial menteje. Kështu, ju do të parfumoni ajrin e ambientit të shtëpisë tuaj dhe do të jeni të sigurt nga mushkonjat dhe bezdisja e të cilave ata janë burimi.

Veprimet parandaluese

Për të parandaluar që mushkonjat dhe insektet e tjera të pushtojnë shtëpinë tuaj, është e rëndësishme të eliminoni gjithçka që mund t’i tërheqë ata:

  • Pra, bëjeni zakon të hiqni plehrat rregullisht për të parandaluar dekompozimin e mbetjeve të ushqimit, veçanërisht në mot të nxehtë.
  • Shmangni lënien e enëve të pista në lavaman ose mbajtjen e mbetjeve të ushqimit në natyrë.
  • Thani të gjitha zonat e lagura tërësisht.
  • Mbajini frutat tuaja në frigorifer për të parandaluar kalbjen e tyre.
  • Mos përdorni kozmetikë me aromë para gjumit.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *