Receta: mëngjes i shëndetshëm për të aktivizuar humbjen e peshës

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Isshtë e rëndësishme të mbani parasysh rëndësinë kapitale të mëngjesit, është vakti që na lejon të kemi energji të mjaftueshme për t’u përqendruar, për të zvogëluar rreziqet e mangësive që kishim gjatë orëve të gjumit., Për të shmangur ushqimet dhe ushqimin më të shëndetshëm. duke respektuar kohën e vakteve.

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës sepse na siguron lëndë ushqyese maksimale pas 8 orëve të agjërimit, por prapë duhet të zgjedhim ushqimet e duhura. Një mëngjes i pasur me produkte të përpunuara me një sasi të madhe sheqeri dhe yndyre nuk është i dobishëm për shëndetin tuaj dhe madje mund të çojë në shtim në peshë. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të zgjidhni ushqime të shëndetshme dhe ushqyese.

Cili është sekreti i mëngjesit të përsosur?

Një mëngjes ideal duhet të jetë i shëndetshëm dhe i ekuilibruar. Duhet të përmbajë lëndë ushqyese (vitamina, minerale, fibra, karbohidrate dhe proteina). Ushqimet si frutat, perimet dhe drithërat janë shumë të rëndësishme sepse ato sigurojnë vitamina, fibra, minerale, elementë gjurmë dhe proteina të nevojshme për funksionimin e duhur të trupit.

Ndër burimet më të mira të proteinave janë vezët.

Mëngjesi i dobësimit

Një mëngjes i shëndetshëm, ushqyes dhe i zgjedhur me kujdes mund të bëjë të gjithë ndryshimin kur është fjala për humbjen e peshës dhe mund t’ju ndihmojë të heqni lehtë kilet shtesë.

Sipas një studimi të vitit 2008, ju mund të eliminoni dhjamin e barkut vetëm duke konsumuar një gjë, vezët! Në të vërtetë, është një burim i pabesueshëm i proteinave.

Mëngjesi duhet të jetë i pasur me proteina për të kënaqur urinë tuaj dhe për t’ju ​​mbajtur të ngopur për më gjatë. Kjo është arsyeja pse vezët janë të shkëlqyera sepse janë të pasura me proteina. Një vezë e mesme përmban midis 6 dhe 7 gram proteina, e cila është e përkryer për të filluar ditën tuaj të punës me një fillim të mirë.

Mëngjes ideal

Një mëngjes ideal përbëhet nga një vezë e zier, një dolli e bukës së integruar dhe një mollë. Kombinuar të tre, raporti i tyre i kalorive mbetet i ulët, gjë që është ideale nëse doni të humbni disa kilogramë. Ky vakt duhet të jetë i mjaftueshëm për t’ju ​​mbajtur larg tundimit të ushqimeve të pashëndetshme si mishi i ftohtë dhe ushqimet e mbushura me sheqer, kripë dhe kimikate, të cilat janë shkaku kryesor i shtimit të peshës.

Mëngjes i përshtatshëm

Vezët e ziera nuk janë vetëm të shëndetshme dhe ushqyese, ato janë gjithashtu të përshtatshme. Mund t’i përgatisni shpejt dhe t’i hani kudo. Ato janë të ulëta në kalori, por gjithsesi do t’ju ​​japin një ndjenjë të plotësisë që do të zgjasë deri në vaktin tuaj të mesditës.

Përfitime të tjera të vezëve:

  • Vezët janë të pasura me vitaminë B e cila është e mirë për trurin tonë
  • Vezët janë të pasura me Lutein dhe Zeaxanthin të njohura për të mbrojtur sytë nga plakja
  • Vezët janë të pasura me proteina, minerale dhe magnez, një thesar i vërtetë ushqyes për një grua shtatzënë.
  • Vezët janë të mira për flokët, të pasura me zink, proteina dhe vezë vitamina B rindërtojnë indet e dëmtuara.
  • Vezët janë të pasura me karotenoide dhe vitamina A, E dhe C.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *