Shannen Doherty planifikon të thotë lamtumirë pasi kanceri i saj i gjirit përkeqësohet

Në moshën 49-vjeçare, Shannen Doherty po lufton një betejë të ashpër me kancerin e gjirit. Tre vjet pas faljes së saj, aktorja amerikane mendoi se e kishte mposhtur sëmundjen. Megjithatë, kanceri i fazës 4 është përhapur në organe të tjera, duke e dobësuar ndjeshëm aktoren. Në edicionin amerikan të revistës Elle, Shannen Doherty rrëfen me një zemër të hapur për frikën dhe planet e saj të së ardhmes.

E konsideruar si shkaku kryesor i vdekjes nga kanceri tek gratë nga Santé Publique France, kjo sëmundje çon në shumëzimin e qelizave jonormale në gji. Por këto mund të përhapen edhe në organe të tjera, duke shkaktuar metastaza, evolucioni i të cilave mbetet i pasigurt. Në vitin 2018, vlerësohet se në këtë territor kanë vdekur afro 12,146 gra.

Shannen Doherty, aktorja e famshme amerikane e cila la përshtypje duke luajtur në serialin kult Beverly Hills 9210, po lufton me këtë sëmundje të vështirë. Në një intervistë për revistën amerikane Elle , aktorja jep besime për gjendjen e saj aktuale shëndetësore.

shannen

Aktorja përballet me një betejë të vështirë me kancerin e gjirit – Burimi: Instagrami i Shannen Doherty

Një rikthim i kancerit i komplikuar për t’u pranuar

Disa kohë më parë, Shannen Doherty kishte njoftuar rikthimin e saj në xhirimet e shfaqjes Good Morning America në ABC.

“Është një pilulë e vështirë për t’u gëlltitur. Jam e ngurtësuar, kam shumë frikë”, tha aktorja. Ishte në shkurt 2019 kur ajo mësoi për rikthimin e kancerit të saj , pak para vdekjes së Luke Perry, ish-kolegut të saj që iu nënshtrua një goditjeje. “Ishte kaq e çuditshme për mua të diagnostifikohesha dhe menjëherë më pas, të shihja dikë me shëndet të mirë të zhdukej,” tha ajo për këtë. Në intervistën emocionuese për revistën Elle, aktorja që luajti në Charmed shpjegoi se sa e hutuar kishte qenë që nga marrja e këtij lajmi. Ndërsa kishte shpallur faljen e saj në vitin 2017 , ajo nuk priste të zhytej për herë të dytë.

shannen1

Kur mendoi se ishte jashtë pyllit, Shannen mëson se kanceri i saj është përkeqësuar – Burimi: Instagrami i Shannen Doherty

“Mendova me vete: a kam karma të mirë? A kam karma të keqe? Pse do të kisha karma të keqe? Fillova të bëja bilanc të jetës sime, të gjërave që kisha bërë apo jo. Si sillesha me njerëzit. Në fund, erdha t’i them vetes se kisha karma të mirë. Mund të mos tingëllojë, por unë kam qenë një person i mirë”, tha ajo për revistën Elle.

shannen2

Shannen Doherty me burrin e saj Kurtis Warienko – Burimi: Instagrami i Shannen Doherty

Sot, aktorja po përpiqet të luftojë me ndihmën e profesionistëve mjekësorë. Fatkeqësisht, duke qenë se kanceri i saj i gjirit është në fazën 4, ajo tashmë duhet të mendojë për më të keqen.

Shannen dëshiron të shkruajë letra për të treguar dashurinë e saj për të dashurit e saj

Ndërsa kanceri rritet në trupin e saj , Shannen kupton se koha e saj po mbaron. “ Përpiqem të vlerësoj të gjitha momentet e vogla që shumica e njerëzve nuk i shohin apo i marrin si të mirëqena ” , thotë ish-ylli i Charmed.

shannen3

Aktorja e njohur shijon çdo moment të jetës së saj- Burimi: Instagrami i Shannen Doherty

“Gjërat e vogla janë zmadhuar për mua. Ne kemi burime të pafundme mirëqenieje brenda nesh dhe qëllimi është të vazhdojmë të marrim forcë prej tyre për të përballuar fatkeqësitë. Të mund të shoh bukurinë”, rrëfen aktorja. Gjatë kësaj lufte të pafundme me sëmundjen vdekjeprurëse që e kërcënon, Shannen ka mundur të përfitojë nga mbështetja dhe dashuria e njerëzve të afërt. Në këtë kuptim, ajo shpjegon se ka një projekt të veçantë që do të dëshironte ta realizonte para se të merrte frymën e fundit. Në të vërtetë, ajo dëshiron të shkruajë letra dhe video mesazhe para vdekjes së saj , për të treguar gjithë dashurinë e saj për familjen dhe miqtë e saj. “Ka gjëra që duhet t’i them mamasë sime. Unë dua që burri im të dijë se çfarë do të thoshte për mua, “shpjegon ajo. Megjithatë,Shannen nuk ka ndërmend ta realizojë këtë projekt së shpejti “sepse kjo do të thotë që unë hoqa dorë, por nuk po dorëzohem” , këmbëngul ajo. “Është e vështirë të largosh gjërat kur ke përshtypjen se do të jetosh edhe 10 apo 15 vjet”, ankohet aktorja.

shannen4

Shannen Doherty vazhdon të luftojë – Burimi: McGill Media

Parandalimi i kancerit të gjirit

Edhe pse kanceri mund të shfaqet në mënyrë të paparashikueshme, ai mund të shkaktojë shenja klinike specifike që duhet të identifikohen herët. Në të vërtetë, sa më herët të vendoset diagnoza, aq më shumë rriten shanset për shërim. Përveç kësaj, siç tregon OBSH , parandalimi i kancerit të gjirit bazohet në një mënyrë jetese të shëndetshme. Kështu, ushtrimi i rregullt fizik, adoptimi i një diete të ekuilibruar, reduktimi i konsumit të alkoolit, monitorimi i peshës dhe kufizimi i pirjes së duhanit janë të gjitha veprime që parandalojnë sëmundjet.

Përveç kësaj, Instituti Kombëtar i Kancerit këshillon gratë që të shkojnë tek një profesionist shëndetësor për palpimin e gjinjve që në moshën 25-vjeçare. Pas 50 vjetësh, rekomandohet që të testoheni çdo dy vjet për të zbuluar sëmundjen sa më shpejt që të jetë e mundur.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *