Si të ngjyrosni flokët në mënyrë natyrale? 3 mënyra të thjeshta për të pasur një ngjyrë të bukur në shtëpi

Nëse jeni të disponuar për të lyer flokët, atëherë nuk ka asgjë më të mirë se të kërkoni një opsion natyral që ju shpëton nga përdorimi i kimikateve që mund të sulmojnë dhe dëmtojnë flokët tuaj. Ka përbërës natyralë për të bërë bojën tuaj në shtëpi për të përmirësuar ngjyrën e flokëve dhe për të pasur një rezultat natyral dhe delikate. Ja si mund ta bëni vetë ngjyrën e flokëve në shtëpi.

Në vend që të shpenzoni para në parukeri për të ndryshuar ngjyrën e flokëve, mund të zgjidhni alternativën natyrale duke përdorur produkte të thjeshta dhe efektive. Nëse dëshironi theksim ose ndriçim me nuanca natyrale, këto këshilla të thjeshta dhe të lehta për t’u arritur janë për ju!

Si të ngjyrosni flokët kafe në mënyrë natyrale?

bionde e errët

Kafe e errët – Burimi: spm

Shikoni 3 mënyrat e thjeshta për të arritur një ngjyrë natyrale për flokë të errët që mund t’i bëni vetë. Nëse keni flokë gështenjë ose flokë të zinj, këtu janë përbërësit që ju nevojiten për të arritur pika të bukura.

1) sherebelë dhe rozmarinë

Për të marrë shkëlqim dhe thekse bakri në mënyrë natyrale, gjithçka që duhet të bëni është të  përzieni së bashku pak sherebelë të thatë dhe rozmarinë  . Do t’ju duhen 4 deri në 6 lugë sherebelë dhe 1 deri në 2 lugë rozmarinë, në varësi të efektit që kërkoni dhe gjatësisë së flokëve tuaj.

Zieni pak ujë në zjarr dhe shtoni në të sherebelën dhe rozmarinën. Lëreni të nxehet për të paktën 5 minuta përpara se ta fikni zjarrin dhe ta lini të qëndrojë për një orë. Nëse keni një shishe ose sprej bosh, përdorni atë për të  aplikuar infuzionin tuaj çdo ditë .

2) kafe dhe çaj

Me siguri jeni mësuar ta bëni atë në mëngjes, por kafeja është gjithashtu  një përbërës natyral shumë efektiv  për ngjyrosjen e flokëve. Në varësi të makinës që përdorni,  mblidhni dy lugë kafeje  dhe lëreni të ftohet në frigorifer. Thjesht duhet ta përzieni në një tas me kondicionerin dhe ta lini të veprojë për të paktën një orë. Nuk keni nevojë të përdorni shampo, thjesht shpëlajeni me ujë të vakët.

Ashtu si kafeja, çaji që mund të jeni mësuar të pini në vend që ta përdorni për këshillat tuaja të bukurisë, është i njohur për ngjyrosjen dhe ndihmon në zbardhjen e flokëve dhe shtimin e nuancave delikate. Për të përgatitur përzierjen tuaj me bazë çaji, zgjidhni  gjethet organike të çajit të zi .

Ngrohni një litër ujë dhe shtoni rreth 200 gram gjethe çaji të zi organik. Lëreni të ziejë për 30 minuta para se të fikim zjarrin dhe lëreni përzierjen të piqet gjatë gjithë ditës ose natës. Të nesërmen, filtroni përzierjen dhe shpëlani flokët me shampon. Lëreni të thahet natyrshëm dhe përsërisni derisa të merrni nuancën e dëshiruar të flokëve. Nëse jeni në kërkim të frymëzimit,  zbuloni 5 ngjyrat në modë të flokëve të momentit .

Si të ndriçoni flokët tuaj biondë?

bjonde platini

Bjonde platin – Burimi: spm

Për të ngjyrosur natyrshëm flokët biondë dhe për të marrë fije më të lehta, këtu është receta e bazuar në përbërësit natyralë që ju nevojiten.

1) Kamomili

La camomille est l’ingrédient phare pour éclaircir les cheveux blonds grâce aux pigments naturels qu’elle contient. Cette recette est parfaite si vous avez un blond foncé ou un blond cendré et que vous voulez avoir un blond clair ou un blond doré. Pour préparer votre coloration naturelle, vous aurez besoin de 2 à 4 cuillères à soupe de fleurs de camomille, de 3 cuillères à soupe de miel et d’un citron.

Faites bouillir de l’eau sur le feu et commencez à préparer votre infusion de camomille. Laissez-la reposer 30 minutes avant d’ajouter le miel et le citron. Mélangez jusqu’à obtenir un mélange homogène et appliquez-le sur vos cheveux. Laissez agir au moins 30 minutes et rincez à l’eau tiède sans utiliser de shampoing. C’est l’astuce naturelle la plus efficace pour les blondes qui cherchent à obtenir de beaux reflets. Vous pouvez par ailleurs utiliser d’autres ingrédients naturels pour vous éclaircir les cheveux naturellement, comme le henné ou encore la bière.

Maintenant que vous savez comment préparer votre coloration maison, vous pouvez changer de tête sans abîmer votre chevelure et sans avoir besoin d’aller dans un salon de coiffure !

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

  • Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *