Si të përdorni tableta për larjen e enëve për të pastruar njollat ​​më të vështira rreth shtëpisë

Disa produkte pastrimi që ne përdorim për të pastruar, njollosur, yndyruar apo edhe pastruar sipërfaqe të ndryshme mund të lirojnë substanca toksike të rrezikshme për mjedisin. Ndonjëherë këto pastrues janë irrituese për lëkurën e ndjeshme nëse nuk përdoren me kujdes. Por a e dini se tabletat për larjen e enëve mund të zëvendësojnë shumë produkte pastrimi? Zbuloni se si t’i përdorni ato për të pastruar njollat ​​më të vështira rreth shtëpisë.

Për të kursyer para dhe për të miratuar qasjen e mbeturinave zero, disa njerëz zgjedhin produkte me shumë përdorime dhe vendosin t’i bëjnë ato sa më fitimprurëse të jetë e mundur. Tabletat e pjatalarëse mund të zëvendësojnë shumë produkte shtëpiake. Të shkëlqyeshme për heqjen e njollave dhe papastërtisë së mbuluar, këto tableta konsiderohen pastrues të fuqishëm në shtëpi. Zbuloni përdorimet e padyshimta të tabletave të pjatalarëse për të pastruar të gjithë shtëpinë.

tas tualeti

Bëni tasin të shkëlqejë me tableta për pjatalarëse – Burimi: spm

Përveç aromave të pakëndshme që mund të qëndrojnë në tualet , tasi i tualetit mund të ketë njolla të vështira. Megjithatë, ka shumë njerëz që do të preferonin të shmangnin detyrën e lodhshme të pastrimit të tualetit. Për ta bërë detyrën më pak komplekse, përdorni tableta për larjen e enëve. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shpërndani dy deri në tre tableta për larjen e enëve në tas dhe ta lini produktin të ulet gjatë natës. Të nesërmen, shpëlajeni tualetin dhe përdorni një furçë tualeti për të hequr njollat ​​e vështira. Konsideroni të vishni doreza gome kur kryeni këtë detyrë.

furrën e shtypjes

Hiqni gjurmët e ushqimit të djegur në furrë – Burimi: spm

Furra mund të ketë njolla të djegura të ushqimit që janë të vështira për t’u hequr. Për të hequr këto mbetje kokëforta , gjithçka që duhet të bëni është të njomni një tabletë në ujë të vakët. Sigurohuni që të vishni doreza dhe më pas fërkojeni butësisht tabletën me njollat ​​në furrë për t’i hequr ato. Përdorni një sfungjer ose leckë për të fshirë ujin e tepërt në furrë. Nëse njollat ​​rezistojnë, mos hezitoni të përsërisni operacionin, këtë herë duke përdorur dy deri në tre tableta për të hequr bllokimet nga furra në një mënyrë optimale.

daulle e lavatriçes

Eliminoni aromat e këqija në daulle – Burimi: Nëna Qendrore

Makina larëse mund të pastrojë dhe dezinfektojë rrobat, çarçafët, mbulesat e divanit, peshqirët dhe jastëkët. Sidoqoftë, me kalimin e kohës, ky mjet mund të shndërrohet në një fole bakteresh dhe të lëshojë erë të keqe. Gjurmët e mykut gjithashtu mund të vendosen në lavatriçen tuaj. Dhe për arsye të mira, lagështia dhe nxehtësia, gëlqereja ose filtri i pajisjes nxisin zhvillimin e mikrobeve. Për të pastruar daullen e lavatriçes, vendosni një tabletë të pjatalarësit brenda dhe bëni një cikël bosh në një temperaturë të lartë.

pastroni dushin

Një mënyrë për ta bërë dhomën e dushit të shkëlqejë – Burimi: spm

Për të hequr gjurmët e gëlqeres dhe për të pastruar dushin, lavamanin dhe vaskën , mund të përdorni tableta për larjen e enëve. Vendosni një ose dy tableta brenda një sfungjeri dhe zhyteni në ujë për 5 minuta. Tjetra, fshijini zonat që dëshironi të pastroni për të hequr papastërtitë, llumin e sapunit, llumin gëlqeror dhe mbetjet e tjera të padëshiruara.

njolla të forta të turi

Ky produkt heq njollat ​​kokëfortë – Burimi: spm

Para së gjithash, tabletat për larjen e enëve u bënë për t’i bërë enët të pastra dhe pa njolla. Por nuk keni nevojë t’i vendosni në një makinë larëse enësh për të marrë rezultatet më të mira. Për të hequr njollat ​​e kafesë ose çajit të futura në një filxhan ose filxhan, mbushni enën me ujë të nxehtë dhe më pas njomni një tabletë. Lëreni të veprojë për disa orë pastaj fërkojeni me një sfungjer të enëve për të hequr njollat.

tiganët e yndyrosjes

Një produkt efektiv për të hequr gjurmët – Burimi: spm

Sa herë që përdorni tiganët ose tiganët tuaj, shfaqen njollat ​​e yndyrës që janë të vështira për t’u hequr. Këto gjurmë yndyre që mund të ndodhin kur përgatitni një gratin ose lazanjë të mirë shpesh kërkojnë durim dhe këmbëngulje. Për të hequr më lehtë këto njolla të zeza, holloni një tabletë të pjatalarëse në ujë të nxehtë dhe më pas lëreni të thithë për disa orë. Pastaj, fshijini butësisht tenxheret dhe tiganët tuaj me një sfungjer të enëve për të hequr njollat ​​e vështira.

shenja stilolapsi

Një këshillë kundër stilolapsit ose shenjave të ndjerë – Burimi: spm

Nëse fëmijët tuaj u argëtuan duke vizatuar ose shkruar në mure, mos u frikësoni. Tabletat e lavastoviljes mund t’i heqin këto përtypje shpejt dhe në mënyrë efektive. Për ta bërë këtë, thithni dy deri në tre karamele në ujë të nxehtë për 10 minuta dhe më pas vendosini në një sfungjer. fshijini butësisht muret tuaja me këtë produkt për t’i bërë ato të pastra.

Pastro dyshemenë

Një teknikë për ta bërë dyshemenë të pastër – Burimi: spm

Për të pastruar, mirëmbajtur dhe shkëlqyer dyshemetë , gjithnjë e më shumë njerëz po zgjedhin produkte natyrore të tilla si kristale sode ose sapun Marseille. Por një nga këshillat më të mira për një dysheme të pastër dhe me shkëlqim është përdorimi i tabletave për larjen e enëve. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shpërndani pesë tableta të pjatalarëse në një legen të mbushur me ujë të nxehtë, shtoni gjysmë gotë uthull të bardhë, pastaj përdorni këtë produkt për të pastruar.

mobilje në natyrë

Moti i keq mund t’i bëjë mobiliet tuaja në natyrë të pista – Burimi: spm

Kushtet klimatike nuk janë gjithmonë të favorshme për mirëmbajtjen e mobiljeve të kopshtit. Kur bie shi ose era është shumë e fortë, pluhuri dhe lagështia mund të përhapin papastërti në karriget tuaja dhe tavolinat e jashtme. Për t’i pastruar ato, holloni dy tableta për pjatalarëse në një kovë të mbushur me ujë të nxehtë dhe më pas zhytni një sfungjer në ujë për të pastruar mobiljet tuaja me këtë produkt.

erë e keqe kazanët e plehrave

Hiqni qafe erën e pakëndshme me tableta për larjen e enëve – Burimi: Pixabay

Tabletat e pjatalarëse janë shumë efektive në eliminimin e aromave të këqija. Për të parandaluar që plehrat tuaja të derdhin erë të keqe, duhet t’i pastroni rregullisht. Për ta bërë këtë, hiqeni qesen plastike nga kosha juaj e plehrave dhe mbusheni me ujë të nxehtë. Holloni një tabletë për larjen e enëve dhe lëreni të veprojë për disa orë. Pastaj hiqni ujin e tepërt dhe lëreni të thahet para se të vendosni një qese plastike për të mbuluar plehrat.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *