Si të shpëtojmë nga lagështia dhe myku? 8 këshilla të thjeshta dhe efektive

Lagështia që qëndron në shtëpi nxit shfaqjen e mykut. Përveçse janë të shëmtuara dhe me erë të keqe, ato mund të shkaktojnë alergji. Prandaj është e rëndësishme të pastroni mirë shtëpinë për të hequr gjurmët e mykut që gjenden në mure ose në banjë. Zbuloni se si të pastroni në mënyrë efektive shtëpinë tuaj për të hequr qafe lagështinë dhe mykun.

Myku është një problem i përsëritur për të cilin ankohen shumica e familjeve. Ajo lë njolla në brendësinë tonë që është e vështirë për t’u hequr, për të mos përmendur erën e mykut që përshkon rrobat tona.

Lagështia, problemi që shkakton mykun

Myqet janë kërpudha mikroskopike që lulëzojnë në sipërfaqet e prekura nga lagështia. 2 faktorë janë burimi i lagështisë në shtëpinë tonë.

– Ventilim i dobët:  Kur vendet e mbyllura ose të lagështa ajrosen dobët, si banjo ose bodrumi, më  pas fillon të grumbullohet lagështia, duke nxitur kështu shfaqjen e mykut.

– Infiltrimi i ujit:  Një shtëpi me izolim të dobët është një shtëpi që vuan nga problemet e ajrosjes, por edhe nga uji. Kjo më pas nxit depërtimin e ujit përmes çatisë, por edhe përmes murit.  Kështu përfundojmë me mure të lagura të  mbuluara me gjurmë myku kafe ose të zezë.

Së bashku me mykun, lagështia e tepërt çon gjithashtu në lëkurën e letër-muri, probleme me kondensimin brenda dritareve, një atmosferë të lagësht dhe erëra të këqija myku dhe myku.

mur myk

Myku në mur – Burimi: spm

Si të shpëtojmë nga myku dhe lagështia?

  • Për të hequr mykun

– Në nyjet e banjës:  Holloni 200 gr sodë buke në 100 ml ujë, lagni nyjet me këtë tretësirë ​​dhe pastroni me një furçë dhëmbësh të vjetër për të hequr mykun. Lëreni të veprojë për 10 minuta dhe më pas spërkatni nyjet me uthull të bardhë. Lëreni të qëndrojë sërish për disa minuta, më pas shpëlajeni dhe thajeni mirë.

– Në mure:  Përzieni në një shishe sprej 300 ml uthull të bardhë me 200 ml ujë. Spërkateni tretësirën në mur, duke i kushtuar vëmendje të veçantë mykut. Lëreni për disa orë, mundësisht gjysmë dite dhe fërkojeni murin me një sfungjer mikrofibër për të liruar gjurmët e mykut. Përsëriteni këtë veprim derisa myku të jetë zhdukur plotësisht. Për një rezultat më optimal, shtoni disa pika vaj esencial të pemës së çajit në spërkatjen tuaj . Veprimi i tij antimykotik do t’ju ndihmojë të hiqni lehtësisht mykun.

– Në perden e dushit:  Vendosni një sfungjer të lagur me uthull të bardhë në perde.  Kushtojini vëmendje të veçantë njollave të zeza dhe jeshile të mykut. Pasi të keni hequr papastërtitë, lani perden tuaj në një makinë larëse, duke u kujdesur që të zgjidhni një program të butë në 40 ° C.

hiqni mykun

Hiq mykun – Burimi: spm

  • Për të hequr lagështinë

– Ajrosni shtëpinë:  Hapi i parë që duhet të bëni për të mos vuajtur më nga lagështia është të ajrosni të gjitha dhomat e shtëpisë çdo ditë për të paktën 10 minuta.

– Bimët e brendshme:  Përveç dekorimit të shtëpisë, disa bimë të brendshme  pastrojnë ajrin dhe thithin lagështinë e tepërt  si orkide, nefrolepi, apo edhe fieret e brendshme tropikale.

– Qymyri:  I njohur për neutralizimin e aromave të këqija, qymyri është gjithashtu i  dobishëm për thithjen e lagështirës . Për ta bërë këtë, thjesht vendosni disa copa qymyr druri në një kuti. Më pas vendoseni në dhomën tuaj të lagësht. Mos harroni të ndërroni copat e qymyrit një herë në javë.

– Kripa e trashë:  Është gjithashtu efektive në thithjen e lagështirës në shtëpinë tuaj. Mbushni një filxhan me kripë të trashë dhe vendoseni në pjesën e pasme të kabinetit tuaj të lagur ose në dhomat ku ka lagështirë.

– Pastroni hapjet e ajrit:  Kur ato bllokohen, lagështia në dhomë rritet. Pastrimi i tyre lejon që ajri të qarkullojë siç duhet për të ajrosur dhomën dhe për të parandaluar lagështinë e tepërt.

ventilim i pastër i gojës

Pastroni kanalin e ajrit – Burimi: spm

Efektet shëndetësore të mykut

Thithja e sporeve (qelizave) të mykut mund të shkaktojë reaksione alergjike të tilla si kongjestion i hundës, acarim të syve, kruajtje të lëkurës, kollë dhe dhimbje koke. Njerëzit me astmë janë në një rrezik më të lartë sepse një reaksion alergjik ndaj mykut mund të përkeqësojë astmën e tyre dhe t’i shkaktojë ata të kenë një atak serioz.

Cili është niveli ideal i lagështisë në shtëpi?

Niveli ideal i lagështisë është midis 45% dhe 50% dhe mund të matet duke përdorur një higrometër. Nëse lagështia e tepërt nuk është e mirë për shtëpinë ose shëndetin tuaj, atëherë edhe lagështia e ulët është e keqe. Në të vërtetë, ajo mund të shkaktojë, ndër të tjera, tharje të lëkurës, acarim të syve dhe rrugëve të frymëmarrjes, dhimbje koke, ulje të përqendrimit dhe madje dehidratim të trupit.

Lagështia që rri në shtëpi nuk duhet marrë lehtë, sepse myku që shkakton ka ndikime të pafavorshme në gjendjen e shtëpisë dhe shëndetin tonë.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *