Si të zbardhni rrobat pa përdorur zbardhues? 6 këshilla të thjeshta dhe efektive

Nuk është gjithmonë e lehtë të ruash ngjyrën e bardhë të rrobave. Për këtë qëllim përdoren disa pastrues, por me kalimin e kohës rrobat fillojnë të tregojnë një ngjyrë të verdhë dhe një pamje të plakur. Një detaj tjetër, dhe jo më pak i rëndësishëm, zbardhuesit e rrobave shpesh përmbajnë kimikate të ashpra si zbardhuesi. Vini re se është mjaft e mundur të zbardhni rrobat tuaja pa kaluar nëpër përbërësit kaustikë.

Nëse dëshironi të zbardhni rrobat tuaja  pa kaluar nëpër zbardhues , ne ju tregojmë gjashtë mënyra natyrale. Këto  këshilla do t’i japin frymë rrobave tuaja të  bardha dikur me gaz.

këshilla për lavanderi

Gjashtë këshilla për zbardhjen e rrobave tuaja – Burimi: spm

Peroksid hidrogjeni

Peroksidi i hidrogjenit është një alternativë e mirë për zbardhuesin. Shtë një  zbardhues natyral  që është efektiv në heqjen e njollave dhe zbardhjen e rrobave.

Gjithashtu ka më pak ndikim në mjedis sesa zbardhuesi. Kur ekspozohet ndaj dritës, ajo prishet në ujë dhe oksigjen, duke e bërë atë një zbardhues të biodegradueshëm. Përdorni një zgjidhje  3% të peroksidit të hidrogjenit  që mund ta gjeni në barnatore.

peroksid hidrogjeni

Peroksidi i hidrogjenit është një zbardhues natyral – Burimi: spm

Për ta përdorur, shtoni një filxhan peroksid hidrogjeni në çdo ngarkesë rrobash. Pavarësisht nëse rrobat janë të bardha ose me ngjyrë,  ato mund të përdoren në mënyrë të sigurt.

Vendoseni atë në shpërndarësin automatik të zbardhuesve, ose shtojeni derisa rondele të mbushet me ujë. Pastaj do të shpërndahet para se të vishni rrobat. Gjithashtu,  shmangni derdhjen e peroksidit të hidrogjenit drejtpërdrejt në pëlhura me ngjyrë të thatë,  pasi kjo mund të shkaktojë njolla dhe të largojë ngjyrën.

Sode buke

Shtoni  gjysmë filxhan  sode buke në pastruesin tuaj të zakonshëm të rrobave. Vetëm me këtë sasi të vogël,  fuqia pastruese e detergjentit tuaj do të rritet . Kështu, rrobat do të jenë më të ndritshme dhe më të bardha.

Në daullen e rondele, shtoni sode buke para se të shtoni rroba të ndyra. Mos e vendosni në makinën shitëse  pasi mund të mos shpërndahet plotësisht.

Pluhur maja

Për ta bërë ngjyrën e bardhë të rrobave tuaja më të ndritshme, pluhuri për pjekje mund të jetë një ndihmë e madhe. Për ta bërë këtë, derdhni maja pluhur në enën e makinës larëse dhe më pas aktivizoni një pastrim normal të lavatriçes.

Uthull i bardhë i distiluar

Për të siguruar që rrobat dhe rrobat janë zbardhur, njomni sendet tuaja të bardha në një zgjidhje:  uthull të distiluar të bardhë dhe ujë të vakët.

Përziejeni tretësirën në një kovë të madhe ose vaskë plastike, lavaman ose daulle larëse. Zhyt plotësisht rrobat e bardha dhe sigurohuni që të gjitha sipërfaqet të jenë të lagura dhe të njomura me uthull.

Lërini rrobat të ulen gjatë natës  dhe më pas lajini si zakonisht, duke përdorur një temperaturë të mirë uji për pëlhurat. Efektiviteti i uthullit të bardhë është i tillë që përdorimi i tij  justifikohet nga një mori arsyesh në favor të rrobave tuaja.

Limoni

Ashtu si uthulla,  lëngu i limonit është acid dhe ofron të njëjtin veprim zbardhues natyral.  Shtoni një filxhan lëng limoni në lavatriçe kur lani rrobat e bardha. Do t’i bëjë ato me shkëlqim.

liri limoni

Limoni ofron të njëjtin kapacitet zbardhues si uthulla e bardhë – Burimi: spm

Çorapet e bardha të pambukut mund të bëhen shumë të njollosura dhe të pista. Për t’i zbardhur ato, shtoni një limon të prerë në feta në një vaskë të madhe me ujë të valë. Pastaj shtoni çorapet, fikni zjarrin dhe lërini të zhyten gjatë natës para se t’i lani.

Energji diellore

Rrezet UV të diellit janë të  shkëlqyera për zbardhjen e rrobave tuaja . Pasi të keni instaluar një varëse rrobash, tashmë e keni këtë zgjidhje falas dhe natyrale. Gjurma e karbonit është pothuajse zero.

energji diellore

Rrezet UV veprojnë si zbardhues dhe dezinfektues të rrobave – Burimi: spm

Në fakt, rrezet UV zbardhin, zbehin njollat ​​dhe  dezinfektojnë  pëlhurat ndërsa thahen.

Përveç këtyre këshillave për pastrimin e rrobave, ka mënyra të tjera për  t’i mbajtur rrobat tuaja të pastra dhe të freskëta  .

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *