Truku magjik dhe natyral për të reduktuar linjat e imta dhe rrudhat

Edhe pse të pashmangshme, shenjat e plakjes janë një tmerr i vërtetë për disa gra. Përpara se të shfaqen rrudhat e famshme në fytyrë, mund të shfaqen vija të holla. Këto të fundit janë brazda të cekëta që shënojnë fillimin e plakjes së lëkurës. Ndotja e jashtme, radikalet e lira apo edhe ekspozimi në diell dhe mungesa e hidratimit nxisin shfaqjen e këtyre rrudhave të vogla. Në këtë artikull, zbuloni se si të përdorni kafenë për të reduktuar linjat e imta dhe rrudhat.

Linjat e imëta dhe rrudhat konsiderohen përgjithësisht si papërsosmëri të lëkurës që duhen luftuar me çdo mjet. Hidratues, serume kundër plakjes, fytyrës kundër rrudhave… Shumë gra zgjedhin produkte kozmetike të pasura me vitamina, duke përfshirë vitaminën E, vitaminën A apo edhe vitaminën C dhe acidin hialuronik. Qëllimi i tyre? Hidratoni lëkurën e tyre për të parandaluar shenjat e plakjes së parakohshme të lëkurës së tyre. Megjithatë, nëse dëshironi të luftoni rrudhat në mënyrë natyrale dhe të keni një shkëlqim të shëndetshëm, mund të përgatisni një trajtim kundër rrudhave me kafe. Ne ju tregojmë më shumë.

Pse të përdorni kafeinë për rrudhat?

kokrra kafeje

Kafeja lufton lëkurën e varur – Burimi: spm

E vlerësuar për efektet e saj energjike, kafeina e konsumuar stimulon trupin dhe lufton kundër lodhjes. Kur aplikohet drejtpërdrejt në lëkurë, kafeina mund të sigurojë një mori përfitimesh për trupin dhe fytyrën. Në ditët e sotme, shumë njerëz zgjedhin një maskë me llum kafeje për të eksfoluar dhe tonifikuar lëkurën, ose një trajtim trupi me bazë kafeje për të fshirë gropat dhe për të lëmuar lëkurën.

maskë kafeje

Një maskë në kafene – Burimi: spm

Kështu, kafeina ndihmon në zbutjen dhe forcimin e lëkurës, fshirjen e rrudhave por edhe reduktimin e celulitit. Në fakt, kafeina është e pasur me antioksidantë dhe lufton kundër efekteve të dëmshme të radikalëve të lirë në lëkurë. Përveç kësaj, ringjall mikroqarkullimin dhe ngadalëson procesin e plakjes. Për të rinovuar lëkurën, për të korrigjuar rrudhat dhe për të patur një çehre të shndritshme, mund të përdorni këtë ilaç natyral.

Receta me maska ​​kafeje për të luftuar rrudhat?

maskë kafeje 1

Një maskë kafeje për lëkurë të butë – Burimi: spm

Për shkak të përfitimeve të kafeinës në lëkurë, industria farmaceutike ndonjëherë e përfshin atë në maska, vajra ose kremra kundër plakjes. Janë 3 receta për maskat e kafesë për të fshirë rrudhat. Zgjidhni trajtimin e fytyrës që ju përshtatet.

Receta 1:

Do t’ju duhet:

 • 1 lugë kafe të bluar
 • ½ lugë qumësht

Këtu janë hapat që duhen ndjekur:

 • Në një blender hidhni përbërësit derisa të përftoni një masë homogjene
 • Lëreni përzierjen të qëndrojë për 5 minuta
 • Pasi të keni larë dhe tharë fytyrën, aplikoni maskën
 • Kryeni masazh për të rivendosur qarkullimin e gjakut
 • Lëreni produktin për 20 minuta
 • Shpëlajeni me ujë të ftohtë

Për të pasur lëkurë të butë dhe për të eliminuar rrudhat, aplikojeni këtë maskë dy herë në javë.

Receta 2:

Do t’ju duhet:

 • 1 lugë kafe të bluar
 • 2 lugë mjaltë të pastër

Këtu janë hapat që duhen ndjekur:

 • Përzieni kafenë dhe mjaltin derisa të përftoni një pastë të trashë
 • Aplikojeni trajtimin në fytyrë dhe qafë
 • Masazhojeni për të depërtuar në përbërësit aktivë dhe më pas lëreni të veprojë për 20 minuta
 • Shpëlajeni me ujë të vakët

Mjalti ka përfitime të shumta në lëkurë siç tregohet në studimin e  publikuar nga Biblioteka Kombëtare e Mjekësisë. Përveç kësaj, produkti i bletës ndihmon në zbutjen e lëkurës dhe rregullimin e pH-së së saj, pa harruar vetitë e tij hidratuese dhe zbutëse të cilat hidraton lëkurën.

Receta 3:

Do t’ju duhet:

 • 1 lugë kafe të bluar
 • ½ filxhan pluhur kakao
 • 1 filxhan qumësht të plotë pa sheqer
 • 1 lugë çaji lëng limoni
 • 1 lugë çaji mjaltë

Këtu janë hapat që duhen ndjekur:

 • Përzieni kafenë, pluhurin e kakaos dhe qumështin e plotë pa sheqer
 • Shtoni lëngun e limonit dhe mjaltin dhe përziejini mirë
 • Aplikojeni maskën në lëkurën tuaj dhe masazhojeni butësisht
 • Lëreni për 20 minuta
 • Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Limoni është i pasur me vitaminë C e cila nxit prodhimin e kolagjenit. Qumështi përmban acid laktik i cili eksfoliron lëkurën dhe largon qelizat e vdekura, përveç që hidraton lëkurën për të përmirësuar elasticitetin e saj. Vitamina B6 që përmban ndihmon në rigjenerimin e qelizave të lëkurës dhe pasuria e saj me vitaminë D mbron lëkurën nga radikalet e lira duke stimuluar kolagjenin.

Tani e dini se si ta përdorni kafenë për të pasur lëkurë të bukur dhe të lëmuar pa njolla.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *