Vdes në moshën 111 vjeçare ‘Borëbardha’

Është ndarë nga jeta Ruthie Tompson, gruaja që i dha jetë personazhit  “Borëbardha”. Animatorja vdiq në moshën 111 vjeçare, në shtëpinë e saj në Woodland Hills, Los Angeles, Kalifornia, raportoi në një deklaratë kompania The Walt Disney Co.

Karrierën e saj Ruth e nisi si animatore e filmit “Borëbardha dhe shtatë xhuxhat”, që ishte edhe filmi i parë i gjatë i animuar i “Disney”.

Tompson njihej si një nga punonjëset më jetëgjata së bashku me themeluesit Walt dhe Roy Disney.

Animatorja punoi gjatë jetës së saj edhe me klasikët e tjerë të “Disney” si “Pinocchio”, “Dumbo”, “Bambi” dhe “Bukuroshja e Fjetur”.

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

.JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *